پلی استال

پلى استال (Polyoxymethylene – POM)

پلی استال آسیابی به عنوان ترمو پلاستیک (پلاستیک گرمانرم) ، پلاستیک های مهندسی استفاده می شود. این پلیمر با دو نوع هموپلیمر و کوپلیمر در بازار موجود است و می تواند طیف وسیعی از کاربرد‌ها را پوشش دهد . از دیگر نام های تجاری آن هوستافورم (Hostaform) ، دل رین (Delrin) ، دراکون (Duracon) ، سلکون (Celcon) ، اولترافورم (Ultraform) می باشد. POM دارای قابلیت حفظ خواص در دمای بالا در مدت زمان طولانی، مقاومت مکانیکی در برابر تنش های طولانی مدت، و مقاومت آب و هوایی است که آن را به انتخابی مناسب برای بسیاری از قطعات حساس مهندسی تبدیل کرده است.


مشخصات پلی استال

دانسیته پلی استال بین 1.41 تا 1.43 گرم بر سانتی‌متر و دمای ذوب آن برابر 165 تا 175 درجه سانتی گراد است. پلی استال اگر در دمای بالاتر از نقطه ذوب خود قرار گیرد، پلیمر تجزیه شده و گازهای سمی آزاد می‌کند. حلال‌های پلی استال DMF (دی متیل فرم آمید)، دی کلرو بنزن و دی متیل بنزن هستند و دمای انتقال شیشه‌ای پلی استال، برابر منفی 75 درجه سانتی گراد است. پلی استال هنگام سوختن به سختی آتش می‌گیرد، در شعله می‌سوزد و به سوختن ادامه می‌دهد، شعله آن آبی و غیر قابل رویت است. همچنین پلی استال بدون دود می‌سوزد، در شعله چکه کرده و بوی سمی (بوی فرمالدئید) از خود آزاد می‌کند.


پلی استال چگونه تولید می‌شود؟

پلی استال‌ های معمولی از فرمالدئید تهیه می‌شوند که به آن پلی اکسی متیلن نیز گفته می‌شود. فرآیند پلیمریزاسیون فرمالدئید از طریق آغازگرهای آنیونی مانند تری فنیل فسفین انجام می‌شود. پلی استال برای نخستین بار در سال 1956 توسط شرکت دوپونت تولید شد و با نام تجاری دلرین در بازار عرضه شد. درصد بلورینگی در پلی استال بین 77 تا 80 درصد می باشد و به دلیل ویژگی‌هایی که دارد می‌توان از آن بعنوان جایگزین فلزات غیرآهنی استفاده کرد. بیشتر رزین های پلی استال دارای افزودنی های گوناگون می باشند همچنین برای بهبود مقاومت خزشی و سفتی ممکن است به آن ها از 20 تا 30% الیاف شیشه اضافه کنند.


مشخصات و ویژگی های پلی استال آسیابی

پلی استال آسیابی دارای مقاومت سایش بسیار زیادی است و از استحکام خوبی هم برخوردار است (به همین دلیل به فلزات شباهت دارد) ، تحمل حرارتی بالا (در 80 درجه سلسیوس مدت طولانی و در 120 درجه سلسیوس مدت کوتاهی بدون آسیب می مانند) ، ضریب اصطکاک پائین ، خواص الکتریکی خوب ، جذب آب کم و دارای خاصیت الاستیسیته می باشد. پلی استال همچنین با سطوح فلزی خوب کار می‌کند و حتی پس از استفاده طولانی مدت نیز به ندرت خراب می‌شود. همچنین قابلیت ماشین‌کاری عالی به‌ویژه در ماشین آلات اتوماتیک را دارد.

از ویژگی های پلی استال میتوان مقاومت خزشی ، مقاومت سایشی ، استحکام ، سفتی و سختی ، پایداری ابعادی ، مقاومت خستگی ، مقاومت حلال و سوخت ، استهلاک پایین و اصطکاک کم را نام برد.


معایب پلی استال

حرارت بالا سبب بد رنگ شدن آن می شود و نور خورشید بر آن تأثیر منفی دارد. از موارد دیگر میتوان متصاعد کردن گاز سمی در صورت حرارت دادن بیشتر از دمای ذوب ،  مقاومت کم در برابر اسید ها و باز ها و عوامل اکسید کننده را نام برد.


پلی استال آسیابی و کاربردها

پلی استال دارای کاربردهای فراوانی می باشد. هم جواری با قطعات فلزی که دارای تعداد دوران زیادی هستند ، ساخت فنر برای بار های سبک ، چرخ دنده ها و پیچ ها ، یاتاقان ها ، اتصال های اسکی ، دستگاه های پزشکی ، دستگیره ، هواکش ، قطعات پمپ ، سری دوش ، حلقه زنجیرهای تسمه نقاله ، قطعات ماشین آلات صنعتی برای جایگزینی با روی ، فولاد ، آلومینیوم و برنج (در بیش از 80% استفاده از این ماده ، جایگزین فلزات شده است) ، صنعت نساجی ، بلبرینگ ها، ساخت لوازم خانگی و …

‫0/5 ‫(0 نظر)