گرانول پلی استال

هوستافوم POM

گرانول پلی استال ، ساختمان شیمیایی این پلاستیک پلی (اکسی متیلن)  است که در گروه پلی اترها جای دارد و هوستافوم (Hostaform) نام تجاری آن می باشد. این پلاستیک ساده ترین عضو گروه پلی اتر های الیفاتیک محسوب می شود که از پلیمریزاسیون فرمالدئید HCHO به دست می آید. بنابراین گاه با نام پلی فرمالدئید نیز خوانده می شود. پلی استال نام مشهور دیگری برای گروه رزین های پلی (اکسی متیلن) می باشد.


مشخصات گرانول پلی استال ( هوستافوم )

هوستافوم دارای زنجیر های مولکولی خطی می باشد. جرم مولکولی آن نسبتا بالا است و درجه پلیمریزاسیون متوسط آن DPn>1500 میباشد. این پلیمر دارای گروه و شاخه های جانبی نیست و این موضوع امکان کنار هم چیده شدن منظم زنجیر ها یا قرار گرفتن مولکولها در فواصل کم را برای آن فراهم می نماید. به همین خاطر پلی(اکسی متیلن) پلاستیکی با درجه بلوری زیاد می باشد.

 رنگ ظاهری هوستافوم سفید و بسیار خوش نما است و درجه بلورینگی آن  بین ۸۵-۷۷% است.  POM بیشتر به دو صورت هموپلیمر و کوپلیمر که تفاوت های زیادی از نظر خواص مکانیکی, حرارتی و قیمتی با یکدیگر دارند، توسط مراکز تولید کننده به بازار عرضه می شوند. لازم به ذکر است لازم است مصرف کننده پیرامون اختلاف در خواص این مواد اطلاعات کافی و از ویژگی های فنی آن مواد شناخت وافی داشته باشد تا امکان تحلیل دقیق کارشناسی و پیش بینی خواص نهایی محصول مورد نظر فراهم شود.


استفاده هوستافوم در مجاورت مواد غذایی

از خصوصیت هوستافوم این است که تماس آن با مواد غذایی و خوراکی بلامانع است. ضمن آنکه میتواند در ارتباط با آب نیز تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد قرار گیرد. جذب رطوبت این پلاستیک خیلی کمتر از نایلون ها می باشد. با این وجود پلی (اُکسی متیلن) باید در محلی خشک نگهداری و انبار شود.


تاثیر دما بر هوستافوم

باید خاطر نشان نمود که POM هنگام افزایش زیاد دما (معمولا از درجه حرارت ذوب به بالا) در حین فرایند شکل دهی (تزریق و … ) عملکرد و یا سوختن بدون دود خود, گازهای سمی و خطرناک فرمالدهید متصاعد می سازد که به طور جدی باید از تماس و تنفس آنها اجتناب کرد. قرار گرفتن طولانی مدت هوستافوم در معرض اشعه فرابنفش باعث گچی شدن سطح و تردی و شکنندگی آن می شود.


خواص مکانیکی POM

گرانول پلی استال ، از خواص POM میتوان به خواص سایشی بسیار بالا و  استحکام و سفتی بسیار خوب آن اشاره نمود. هرقدر درجه بلورینگی این پلاستیک بالاتر باشد تنش تسلیم و مدول الاستیک آن افزایش می یابد. ولی اگر شرایط رشد اسفرولایت ها فراهم شود، کاهش مقاومت در برابر ضربه آنرا به دنبال خواهد داشت.

به خاطر ثبات و پایداری ابعادی POM  در ساخت قطعاتی که نیاز به تلورانس خیلی کم و دقیق دارند مورد استفاده قرار می گیرند. در درجات بالای بلورینگی نتایج به دست آمده از جمع شدگی پس از قالبگیری برابر با cm/cm20/0 می باشد.

شایان ذکر است که جمع شدگی پس از قالبگیری ۲% عدد بالایی در قالبگیری به حساب می آید و برای این پلاستیک به عنوان یک ضعف تلقی می شود.


خواص حرارتی پلی (اکسی متیلن)

پلی (اکسی متیلن) دارای دمای انتقال شیشه ای (Cº75-) و گستره ذوب(Cº5±170)  می باشد .

کو پلیمر های این پلاستیک دارای گستره ذوب کمتری از هوستافوم می باشد. (Cº173-162)

در حقیقت پلاستیک هموپلیمر(POM) استحکام و مقاومت حرارتی تحت فشار بیشتری از کوپلیمر پلی (اکسی متیلن) (POM)  دارد. در عوض از نظر شیمیایی مقاومت کمتری نسبت به قلیا ها و هیدرولیز از خود نشان می دهد.

انواع گونه های پلی (اکسی متیلن)


امروزه انواع و گونه های متعددی از این پلاستیک با خواص گوناگون ساخته می شوند و به تناسب مصرف بهینه در صنایع مختلف به کار برده می شوند. این پلیمر به پنج صورت ذیل به بازار عرضه می شود :  هموپلیمر کوپلیمر آلیاژ تقویت شده بهبود یافته با برخی از مواد افزودنی هر دو هموپلیمر و کوپلیمر از نظر مشخصات عمومی تا حدی شبیه به هم می باشند و تفاوت آنها در عملکرد مربوط به خواص حرارتی، مکانیکی و هیدرولیز آنها است.

گرانول پلی استال

نکته ای در مورد گرانول پلی استال هوستافوم


بالا رفتن درجه حرارت از دمای ذوب هوستافوم, باعث بد رنگ شدن محصول نهایی می گردد. شایان ذکر است که فرمالدئید جزء معدود مواد آلی است که حضور آن در خارج از جو زمین ثابت شده است.