ارتقاء ایمنی محیط‌های صنعتی با ماسک نانویی و دستکش ‌و لباس کار

ارتقاء ایمنی محیط‌های صنعتی با دستکش ‌و لباس کار و ماسک نانویی

یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو الیاف تجهیزات ایمنی مانند دستکش‌ و لباس ایمنی برای کار در محیط‌های صنعتی را به بازار عرضه کرده است، ضمن آنکه به گفته آنها دستگاه‌های تولید ماسک نیز توسط این شرکت ساخته شده ‌است.

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از ایسنا، مهندس طاهری، مدیر عامل این شرکت فناور، زمینه تحقیقاتی خود را تولید تجهیزات ایمنی نظیر دستکش، لباس کار، کفش و گوشی دانست و گفت: با شیوع ویروس کرونا ما تلاش کردیم تا ماسک را نیز به سبد محصولات خود اضافه کنیم، از این‌رو از سال گذشته تولید ماسک را به صورت برون‌سپاری تولید می‌کردیم. اما از ابتدای سال با ساخت دستگاه تولید ماسک، موفق شدیم گام مهمی در مسیر تولید ماسک برداریم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر انواع مختلف ماسک‌های معمولی و نانویی را تولید می‌کنیم، اظهار کرد: نانو الیاف به ‌کار رفته در این ماسک‌ها از تولیدات شرکت‌های ایرانی است ضمن آنکه ماسک سه لایه و سوپاپ‌دار را در سبد محصولات خود اضافه کردیم.

طاهری خاطر نشان کرد: با توجه به بومی بودن فناوری، قیمت ماسک‌ها از نمونه‌های خارجی کمتر است بنابراین فرصت صادراتی زیادی برای این محصول وجود دارد، هر چند که اولویت اول تامین نیاز بازار داخل است. در حال حاضر ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار ماسک در روز  را داریم که بسته به نیاز بازار تولید انجام می‌شود.

مدیر عامل این شرکت اضافه کرد: در بخش تجهیزات ایمنی نظیر دستکش نیز فعالیت‌های توسعه‌ای را ادامه می‌دهیم. با شرکت در برنامه آیچلنچ، میزبان طرح‌های مختلفی بودیم که برای توسعه محصولات ایمنی ارسال شده است. ۷ طرح برگزیده شده و تولید آزمایشی روی فناوری‌های آن‌ها در حال انجام است. پیش‌بینی می‌کنیم طی دو ماه آینده این تولیدات آزمایشی به تولید انبوه برسند.

فناوری ‌نانو در دستکش ها

بر اساس اعلام ستاد نانو، وی با بیان این که فناوری ‌نانو را در پلیمر این دستکش‌ها به‌کار گرفتیم، گفت: نانوذراتی که در تولید این دستکش‌ها استفاده کردیم باعث ایجاد خاصیت عایق در برابر حرارت و مقاوم در برابر برش شده است. این دستکش‌ها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند و در صنایع مختلف نظیر ذوب آهن استفاده می‌شوند. با توجه به این که دستکش‌ها در کارخانه‌های مختلف ما تولید می‌شوند از ظرفیت بالایی برای تولید برخوردار هستیم، به طوری‌که می‌توانیم تا ۸ میلیون جفت دستکش تولید کنیم در حالی‌که نیاز کشور در حدود ۳ میلیون جفت دستکش در سال است، بنابراین هدف ما صادرات است.

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و محصولات پتروشیمی