بورس کالا در ایران

ارزش معاملات بورس‌ کالا در ایران سال ٩٨ به بیش از ۱۶۹ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان رسید و رشد 56 درصدری را به همراه داشته است. از نکات قابل‌توجه معاملات سال گذشته بورس‌ کالا، رشد عمده متغیرهای بازار فیزیکی بوده است. در بازار فیزیکی بورس‌ کالای ایران معامله‌گران بیش از ۲۶ میلیون و ۳۳۵ هزار تن انواع کالا را درحالی دادوستد کردند که ارزش معاملات این بازار به ۱۳۷ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان رسید. نسبت به سال ۱۳۹۷ حجم و ارزش کل بازار فیزیکی به ترتیب ۱/ ۶ و ۵۶ درصد رشد را تجربه کرد. همچنین از کل معاملات این تالار حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۸ هزار تن کالا به‌صورت سلف، ۶۲۵ هزار تن کالا به‌صورت نسیه (اعتباری) و بیش از ۱۵ میلیون و ۳۲۱ هزار تن کالا به‌صورت نقدی مورد معامله قرار گرفت.

در نگاهی به معاملات بازار فیزیکی می توان گفت که حجم و ارزش معاملات تالارهای صنعتی و معدنی، فرآورده‌های نفتی، بازار فرعی و طلا افزایش یافته است. همچنین ارزش معاملات تالار پتروشیمی رشد داشته و حجم معاملات با کاهش ٢ درصدی تقریبا به اندازه حجم بازار سال ٩٧ باقی مانده است. در این میان تنها حجم و ارزش تالار کشاورزی کاهش یافته است که تمرکز اصلی در این حوزه به توسعه ابزارهای مالی معطوف بود که در پی آن شاهد معاملات پرحجم زعفران، پسته و زیره سبز در بازارهای مالی بودیم.

تالار محصولات پتروشیمی

در تالار محصولات پتروشیمی حدود ۶/ ۴ میلیون تن کالا به ارزش ۴۲ هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان معامله شد. ارزش این تالار در بورس کالا با رشد ۳۸ درصدی نسبت به سال پیش  همراه بود به‌طوری‌که بیش از ۲/ ۳ میلیون تن محصول به‌صورت نقدی و ۳/ ۱ میلیون تن به‌صورت سلف فروخته شد. ارزش معاملات نیز ۲درصد کاهش یافت و حجم معاملات نسیه نیز به ۶۰۱۶ تن کالا رسید. همچنین، در تالار محصولات پتروشیمی حدود ۳/ ۱ میلیون تن محصول شیمیایی و ۲/ ۳ میلیون تن محصولات پلیمری معامله شد.

محصولات پتروشیمی

تالار فرآورده‌های نفتی

در تالار فرآورده‌های نفتی نیز حجم و ارزش معاملات به ترتیب رشد ۱۵ و ۵۱ درصدی را به نسبت معاملات سال ٩٧ ثبت کردند. به‌طوری‌که در این تالار بالغ بر ۱۱ میلیون و ۹۴۲ هزار تن انواع کالا معامله شد و ارزش ۳۳ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومانی را ثبت کرد. در این تالار در بورس کالا وکیوم باتوم با دادوستد ۴/ ۵ میلیون تن، انواع قیر با ۶/ ۴ میلیون تن و لوب کات با حجم ۴/ ۱ میلیون تنی عمده حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. روغن، گوگرد، عایق رطوبتی و سلاپس واکس دیگر محصولات معامله‌ شده در این تالار بودند. عمده معاملات این تالار به‌صورت نقدی انجام شد، به‌طوری‌که از ۹/ ۱۱ میلیون کالای دادوستدشده، بیش از ۱۰ میلیون تن آن به‌صورت نقدی مورد معامله قرار گرفت.

فرآورده‌های نفتی در بورس کالا

تالار فرعی و معاملات

در بازار تالار فرعی با معامله ۹۲ هزار و ۵۱۴ تن کالا شاهد رشد ۲۲ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال پیش بوده ایم. ارزش معاملات این تالار نیز با افزایش ۴۰ درصدی به رقمی حدود ۴۷۵ میلیارد تومان رشد کرد. کالاهایی از جمله محصولات گروه فولاد، ضایعات، محصولات پلیمری ، محصولات کشاورزی شیمیایی، روی، خاک معدنی و فرآورده‌های نفتی در این تالار دادوستد شد.

تالار نقره‌ای

در تالار نقره‌ای سال گذشته ۵۳۱ کیلوگرم طلا عرضه و معامله شد . و ارزش آن به بیش از ۲۹۵ میلیارد و ۴۲۱ میلیون تومان رشد کرد. به این ترتیب، ثبت رشد ۲۲۴ و ۳۵۷ درصدی رهاورد معاملات طلایی این کالا در بورس‌ کالا طی سال ۹۸ بود.

طلا در بورس کالا

انعقاد بیش از ۱۵ میلیون قرارداد مشتقه

در بخش معاملات بازار مشتقه بورس‌ کالا در ایران معامله‌گران طی سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون و ۷۸۸ هزار قرارداد آتی و اختیار معامله را درحالی منعقد کردند. که از نظر حجمی با رشد ۳ درصدی نسبت به سال پیش از آن همراه شد. ارزش معاملات سالانه این بازار نیز به رقمی نزدیک ۲۵ هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب، عمده حجم و ارزش معاملات این بازار از انعقاد بیش از ۱۵ میلیون و ۷۳۴ قرارداد آتی رقم خورد. با این حال قراردادهای اختیار معامله در سال ۹۸ با رشد ۱۲۹ و ۶۷ درصدی در حجم و ارزش قراردادهای منعقده روبه‌رو شد.

بازار ابزارهای مالی

ارزش معاملات در بازار ابزارهای مالی بورس‌ کالا طی سال ۱۳۹۸ به بیش از ۵/ ۶ هزار میلیارد تومان به ثبت رسید. در دوره مذکور، بیش از ۲۱ میلیون و ۶۳۶ هزار اوراق سلف موازی استاندارد در این بازار معامله شد که ارزش ۸۱۳ میلیارد تومانی را در پی داشت.

معامله ۶۷ میلیون و ۹۰۸ هزار اوراق گواهی سپرده کالایی نیز ارزش ۳ هزار و ۹۹۵ میلیارد تومانی را در بازار مذکور ثبت کرد. معامله‌گران بیش از ۸۳۰ میلیون و ۹۲۴ هزار واحد سرمایه‌گذاری را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر کالا خریداری کردند که ارزش این تعداد واحد به بیش از ۷/ ۱ هزار میلیارد تومان رسید.

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد اولیه پلاستیک و محصولات پلیمری و شیمیایی