پلی اتیلن ترفتالات

پلی اتیلن ترفتالات PET و افزایش تقاضا

افزایش تقاضای پلیمر پلی اتیلن ترفتالات PET

آیا افزایش تقاضا برای پلیمر پلی اتیلن ترفتالات PET فشار هزینه ها را کاهش خواهد داد؟

گزارش ها حاکی از آن است در ماه مارس در اروپا تقاضای محصولات ساخته شده با PET  با هجوم خریداران به سوپرمارکت ها افزایش داده شده است. حال انکه به دلیل رکود بی سابقه در بازار های انرژی، قیمت مواد اولیه افت چشمگیری داشته است.

سازندگان پریفورم و شرکت های بسته بندی مواد غذایی با ظرفیت کامل در حال تولید می باشند.

پس از شیوع کوید19، تقاضا و مصرف برای شرکت های بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی در فروشگاه های مواد غذایی با هجوم خریدارن  و خالی شدن قفسه ها، به شدت افزایش پیدا کرد.

افزایش تقاضا برای تولیدکنندگان

تولیدکنندگان  گزارش داده اند تقاضا برای بطری های آب معدنی و مواد بسته بندی با افزایش روبرو شده است. این گزاش و حرکت از سمت مصرف کنندگان  نگرانی های همیشگی را کنار می گذارد. چراکه مصرف کنندگان ترجیح می دهند در میان این هشدارهای بهداشتی و نگرانی شیوع بیشتر ویروس کرونا از مواد غذایی بسته بندی شده استفاده کنند.

در نتیجه، تولیدکنندگان صنایع بسته بندی و پریفرم با تمام ظرفیت خود مشغول تولید هستند تا از افزایش سفارشات خود و عرضه محصولات نهایی به مصرف کنندگانی همچون ارتش و بیمارستان ها نهایت استفاده را ببرند. با این حال نیروی انسانی کار کارخانه ها به دلیل توصیه های مرتبط با حفظ فاصله اجتماعی کاهش داشته است. این در حالی است که تقاضا برای پلی اتیلن ترفتالات PET بسیار بالا خواهد رفت.

تعدادی از تولیدکنندگان منطقه ای بیان نموده اند که میزان تقاضا بسیار خوب بوده است. آنها از فروش سفارشات ماه مارس زودتر از زمان معمول گزارش داده اند.

از همین فصل آماده سازی تولیدات کم کم آغاز می شود. در حالی که میزان تقاضا بدلیل شیوع کرونا افزایش قابل توجهی را در بر داشته است. به گفته فعالان این مساله ممکن است سبب طولانی تر شدن فروش ویژه فصلی برای تولید کنندگان شود.

تقاضا برای پلی اتیلن ترفتالات PET

نگرانی وارادات مواد اولیه

در میان نگرانی های موجود، واردات مواد اولیه همچنان مورد توجه است. بدلیل پیش بینی بسته شدن مرزها و تاخیر در تحویل ها به دلیل بازرسی دقیق تر در مرزها و بنادر خریداران پلی اتیلن ترفتالات ترجیح می دهند تا امنیت بیشتری در سهم های خود ایجاد کنند.

در حال حاضر تامین مواد اولیه آنها از بازارهای محلی بوده است. تولید کنندگان تلاش نمودند تا ازمحموله هایی که از مناطق دورتر می امد اجتناب نمایند. علاوه بر این اشتیاق تقاضا بویژه در کشورهایی که اخیرا تحت قانون تعلیق فعالیت ها (lockdown) قرار گرفته اند بهتر و بیشتر شده است.

یکی از توزیع کنندگان اضافه کرد: خریداران برای جلوگیری از تاخیرهای احتمالی در بارگیری در روزهای آینده پیش خرید کرده اند. هراس از نبود مواد اولیه و خرید باعث افزایش فروش ما شده است.

پیش بینی افت شدید برای معاملات پارازیلن (PX) در ماه مارس

در ماه مارس مواد اولیه PET  ، رد پای کاهش معاملات آتی نفت خام را دنبال کرد . براساس قیمت هایی که در CHEMORBIS ثبت شده قیمت های نقطه ای PX بر اساس هزینه تحویل کالا در عرشه کشتی (FOB NWE) از اوایل ماه مارس در حدود 140دلار به ازای هر تن و یا 23 درصد کاهش یافته است. در حال حاضر قیمت ها نیز همچنان بی ثبات و نامشخص می باشد.

قیمت گذاری هزینه های تحمیل شده در ماه آوریل

از دیدگاه فعالان معتقد در ماه آوریل میان تقاضای شدید و هزینه های پایین تر اختلاف شدیدی نمایان خواهد شد. سقوط بی سابقه بازار انرژی باعث فشار بر قیمت ها می شود و احتمالا پلیمر پلی اتیلن ترفتالات در ماه آینده شاهد افت قیمت ها خواهد بود.

خریداران و فروشندگان تایید می نمایند که تقاضا در ماه آوریل به خوبی ادامه پیدا خواهد کرد در حالی که آنها معتقدند این امر تنها به کنترل سقوط احتمالی کمک میکند.

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد اولیه پتروشیمی

پلی اتیلن ترفتالات pet