افزایش معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا

مجتمع های پتروشیمی از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه 29 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل محصولات خود را در بورس کالا معامله کردند.

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از نیپنا، دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد: مجتمع های پتروشیمی تمامی تعهد های خود در زمینه کف عرضه محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی را براساس برنامه ریزی های انجام شده رعایت کرده اند.

بر پایه این گزارش تولید مجتمع های پتروشیمی تا پایان مهرماه سال جاری به بیش از 35 میلیون تن رسید، که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 8 درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که برخی از متولیان امر از کمبود مواد اولیه در بازار خبر داده اند که آمار فوق نشان دهنده تولید مستمر از سوی پتروشیمی ها است.

لزوم نظارت بر سامانه بهین یاب

در این میان نکته ای که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، لزوم نظارت و پایش تقاضا شرکت های عضو سامانه بهین یاب از سوی وزارت صمت است. که تحقق این امر می تواند منجر به کاهش برخی رقابت های کاذب به وجود آمده در بازار شود.

بر اساس اعلام دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی ، مسئله مهم دلیل افزایش معاملات 29 درصدی محصولات پتروشیمی در هفت ماهه سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال قبل می باشد. اگر این افزایش مربوط به افزایش تولید در صنایع پایین دستی می باشد (که به نظر بعید است)، زیرا اگر در صنعت افزایش 5 درصدی را شاهد باشیم، بسیار مطلوب است، که نیاز به بررسی و اعلام نظر وزارت صمت است.

که آیا این افزایش صرف تولید شده است، یا بخشی بصورت داخلی (که باعث کاهش واردات) و بخشی از محصولات صادر شده است ( که می بایست بانک مرکزی در برگشت ارز آن نظارت نماید). زیرا براساس این آمار عملا حدود 30 درصد از ارز آوری شرکت های پتروشیمی کاسته شده است، که خود منجر به افزایش نرخ ارز می شود.

پتروشیمی

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و محصولات پتروشیمی