بازار پلیمرهای بورس ‌کالا و افزایش جذابیت خرید

بورس کالا

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از دنیای‌اقتصاد، در هفته گذشته «شاخص قیمت پلیمرهای دنیای‌اقتصاد» با ۸۸/ ۳ درصد رشد به ۱۰ هزار و ۲۸۰ تومان رسید که بالاترین رقم ثبت شده در ۳ هفته اخیر است. از دلایل اصلی این رشد نرخ موارد زیل بسیار تاثیرگزار بورده است :

  • رشد قیمت‌های پایه در کنار افزایش حجم تقاضا
  • رقابت در بسیاری از گروه‌های کالایی

 البته افزایش ۲۵/ ۱ درصدی قیمت نیمایی ارز در نرخ‌های پایه در بورس کالا ، خود یک اهرم مهم برای رشد قیمت‌های پایه بود که در نهایت بر بورس کالا و بازار نیز اثرگذار شد. البته این افزایش قیمت‌ها در شرایطی به ثبت رسید که بازار آزاد هم رشد نرخ‌های بزرگی را تجربه کرده بود یعنی محرکی برای رقابت برای خرید در بورس‌کالا شد. البته برای هفته جاری و تاکنون قیمت‌های نیمایی ارز بالاتر از ارقام ثبت شده در هفته گذشته است که می‌تواند برای بازار مهم ارزیابی شود. درخصوص نوسان قیمت‌های جهانی همه نگاه‌ها به سمت بازار نفت و نوسان قیمت‌های عجیب در آن است.

توقف فعالیت بسیاری از واحدها موجب شده فرآیند تامین خوراک مایع در صنایع پتروشیمی با وقفه انجام بگیرد تا به پیچیدگی‌های این بازار دامن بزند. اگرچه تقاضا هم بسیار ضعیف است. این شرایط کلی در کنار ،

  • انتظار برای اثرگذاری محدودیت‌های تولید نفت خام
  • و بازگشایی گام به گام فعالیت‌ها در کنار ترس از بروز یک رکود عمیق

همگی مواردی است که دورنمای این بازار را پیچیده و شاید غیرقابل پیش‌بینی کرده است، ولی تناقض سیگنال‌ها شاید یک آرامش مقطعی را به همراه آورد اما به معنی اثرگذاری بر بازار داخلی نیست.

حجم معاملات

در هفته گذشته حجم داد و ستد پلیمرها در بورس‌ کالا بیش از 82 هزار تن بود که بالاترین رقم معاملاتی از اوایل اسفند تاکنون است. از سوی دیگر حجم عرضه‌ها بیش از 108 هزار تن بود که یکی از بالاترین عرضه‌ها در تاریخ معاملات بورس ‌کالا به‌شمار می‌رود. همچنین تقاضا با 21 درصد رشد به نزدیکی 139 هزار تن رسید که بیشترین رقم از اوایل اسفندماه تاکنون است.

خروجی این موارد در نهایت رشد حجم معاملات را موجب شد تا جایی که شاهد افزایش 4/ 7 درصدی داد و ستدها به نسبت مدت مشابه در هفته قبل بودیم. حجم معاملات به 82 هزار و 19 تن رسید که باز هم بالاترین رقم از هفته منتهی به 9 اسفندماه تاکنون است. در هفته گذشته نزدیک به 76 درصد از عرضه‌ها مورد داد وستد قرار گرفت که با وجود حجم بالای عرضه‌ها، از رونق این بازار حکایت دارد.

با توجه به شرایط فعلی و نوسان قیمت‌ها ممکن است برای هفته جاری حجم معاملات بیش از 70 هزار تن باقی بماند. ولی با نگاهی به تجربه سال‌های قبل و فرارسیدن ماه رمضان می‌توان گفت که بالابودن حجم معاملات در بورس ‌کالا چندان هم نقطه قوتی برای این بازار به‌شمار نمی‌رود. آن‌هم در شرایطی که حجم بالای داد وستد در گروه‌های کالایی جذاب همچون پلی‌ پروپیلن‌های شیمیایی و نساجی یا  PVC، کاهش جذابیت خرید آنها را به مرور زمان در بر خواهد داشت.

محصولات پتروشیمی

با پلیمر پلاست مولایی بهترین کیفیت را تجربه نمایید.

تامین کننده انواع محصولات پتروشیمی

مواد اولیه پلیمری و پلاستیک

2 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.