بازار پی وی سی ایران به کدام سمت می رود؟

معاملات PVC

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از پتروتحلیل: در حالی معاملات PVC امروز در بورس کالا باطل اعلام شد که بیشترین رقابت برای پی وی سی غدیر با تحویل فوری و حدودا ٨٤ درصد رقم خورد.

پی وی سی ٩ هزار و ٧٠ تومانی پتروشیمی غدیر امروز توسط خریداران ١٦هزار ٥٠٠ تومان خریداری شد! PVC سلف اروند، تحویل یک ماهه ٦٥ درصد و سلف بندرامام، تحویل دو ماهه هم ٥٧ درصد رقابترا تجربه کرد. این رقابت ها بازار پلی وینیل کلراید داخلی ایران را تا مرز ٢٠ هزارتومان برای هر کیلو پلیمر پلی وینیل کلراید گران کرد. پس از تعطیلات نوروز، بازارسازی در بازار ایران نرخ PVC را از حدود ٩ هزار به ٢٠ هزارتومان در امروز رسانده است.

چرا معاملات PVCدر بورس کالا باطل شد؟

اتفاقی که از دید نهادهای ناظر و کنترل کننده بازار به دور مانده یا ترجیح آنها هم عدم ورود به این بازار است، این در حالی است که به نظر می رسد پتروشیمی های پی وی سی ساز، پتروشیمی غدیر، پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اروند حجم بالایی از انبارش خود را جهت صادرات و باز شدن مرزها و البته افزایش نرخ PVC و دلار نگهداری می کنند و حاضر به تزریق PVC به بازار داخل نیستند.

اما بازار صنایع پایین دست خواستار شفاف سازی PVC سازها با توجه به عدم توقف تولید در مجتمع های پتروشیمی هستند، به نظر می رسد این بازار با مشکلاتی نظیر ورود واسطه ها به بورس، بازارسازی، عدم توجه به شرایط عرضه و تقاضا از سوی بورس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و پتروشیمی ها و عدم تحویل سلفهای فروخته شده در زمان تسویه روبه رو است و صنایع پایین دست پی وی سی سازها را هر روز کوچک تر می کند.

اما نکته مهم واصلی این است که رعایت کف عرضه که دستاویزی برای پتروشیمی های PVC ساز شده تا حاضر به افزایش عرضه در بازارداخل نباشند، آیا در شرایط التهاب بازار هم سندیت دارد؟! و چرا تولید کنندگان پی وی سی حاضر به کمک برای تعادل در بازار پایین دست نبوده و به تداوم تولید این صنایع بی توجه هستند؟!

PVC

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع محصولات پتروشیمی