تبدیل پلاستیک به محصولی ارزشمند

محققین موفق به یافتن روشی شده اند که طی آن پلاستیک‌های کم ارزش را به محصولات مایع ارزشمندی مانند روغن موتور، روان‌کننده‌ی صنعتی، شوینده و حتی مواد آرایشی و بهداشتی تبدیل می‌کنند. این روش می تواند بازیافت و تبدیل پلاستیک راهکارهای کنونی را نیز بهبود ببخشد.

برای زدودن آلاینده‌های پلاستیکی از محیط ‌زیست این روش کاتالیزوری بهترین راه است. این راهکار به چرخه‌ی اقتصادی نیز کمک می‌کند. از دانشگاه شمال‌غربی «کنث پوپلمیر» می‌گوید: «ما از این موضوع که تکنولوژی جدیدی را کشف نموده ایم خرسند هستیم. زیرا این تکنولوژی به ما کمک خواهد کرد از شر آلودگی‌های پلاستیکی خلاص شویم.

نتایج مطالعه‌ی پوپلمیر و همکارانش در مجله‌ی ACS Central Science بصورت ذیل چاپ شده است:

در آینده یافته‌های ما کاربردهای متعددی پیدا خواهد کرد و به کمک آن می‌توان از پلاستیک‌ها به صورت پایدار و کم‌ضرر استفاده کرد.

بازیافت پلاستیک

پیوندهای کربنی پلاستیک

سالانه 380 میلیون تُن پلاستیک در دنیا تولید می‌شود. پیش‌بینی محققان این است  که تا سال 2050 میلادی حدود 75 درصد از پلاستیک‌های تولیدی از نوع پلاستیک یک‌بار مصرف باشند.

در برخی از موارد جایگزینی پلاستیک با مواد دیگر مشکل است. بدین جهت برای رفع آلودگی پلاستیکی  می بایست راه‌حل جدیدی کشف گردد. پیوندهای کربن-کربن پلاستیک بسیار قوی هستند و به همین دلیل پلاستیک در طبیعت به راحتی تجزیه نمی‌شود، بلکه به پلاستیک‌های کوچک‌تر شکسته می‌شود که به نام میکروپلاستیک شناخته می‌شوند.

بسیاری از متخصصین استحکام پیوندهای کربنی پلاستیک را پیچیده می‌دانستند. ولی دیدگاه ها و عملکردها متفاوت است. دانشمندان دانشگاه شمال‌غربی آن‌را فرصت تلقی کردند. بازیافت و تبدیل پلاستیک به مخصولی ارزشمند در اولویت محققین می باشد.

آن‌ها اعلام کردند: ما تصمیم گرفتیم از انرژی ذخیره شده در این پیوندها برای تبدیل کاتالیستی مولکول‌های پلی‌اتیلن به محصولات با ارزش استفاده کنیم.

نانو ذرات پلاتین

کاتالیزور مورد استفاده در این پروژه نانوذرات پلاتین بوده که بر روی نانومکعب‌های پروفسکیتی نشانده شده‌اند. دلیل انتخاب پروفکسیت توسط تیم محققین بنا به دلایلی بوده است. از جمله اینکه این ماده در دماها و فشارهای بالا پایدار است و برای تبدیل انرژی قابلیت بالایی دارد. برای لایه‌ نشانی نانو ذرات پلاتین بر روی نانومکعب‌ها از روش لایه‌های اتمی استفاده شده است. به این ترتیب کنترل دقیق نانو ذرات صورت گرفته است.

این کاتالیزور تحت شرایط دمایی و فشاری متوسط می‌تواند پیوندهای کربن-کربن پلاستیک را برای هیدروکربن‌های مایع با کیفیت مورد استفاده قرار دهد. این هیدروکربن‌ها را می‌توان در روغن موتور، واکس‌ و مواد اولیه‌ی شوینده‌ها و مواد آرایشی و بهداشتی استفاده کرد.

این روش کاتالیزوری پسماند کمتری نیز تولید می‌کند. لازم به ذکر است روش‌های بازیافت که طی آن‌ها پلاستیک ذوب می‌شود، محصولات جانبی سمی و گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند. اما روشهای جدید برای بازیافت و تولید پلاستیک بدین شکل نخواهد بود.

پلیمر پلاست مولایی

خریدار ضایعات پلیمری و پلاستیک

پلیمر پلاست مولایی