بازیافت پیشرفته پلی‌استایرن

بازیافت پیشرفته

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از  Packagingdigest، شرکت INEOS Styrolution در مورد عملکرد و آینده بازیافت پیشرفته پلی ‌استایرن توضیحات ذیل را ارایه نموده است:

تصور نمایید بتوانید از باقیمانده یک کیک شکلاتی آرد استخراج کنید و با آن یک کیک وانیلی خوشمزه بپزید و یا حتی آن آرد را تبدیل به ماکارونی یا نان کنید. جالب‌تر این است که این چرخه را بارها و بارها تکرار کنید و بتوانید تمام آرد مصرفی خود را با این روش تامین کنید. امروزه خلاق‌ترین مهندسان در حال کار بر روی فناوری‌های مشابه داستان ذکر شده هستند، با این تفاوت که ماده مورد نظر آن‌ها پلاستیک است. به این فناوری، بازیافت پیشرفته می‌گویند.

بازیافت پیشرفته موجب شکسته شدن زنجیره‌های پلیمری و تبدیل آن به اجزای کوچک‌تری که از آن تشکیل شده است، می‌شود. پس از آن عملیات جداسازی و بازیابی مواد هدف صورت می‌گیرد. این فرآیند دقیق و کارآمد منومرهایی با خلوصی در حد ماده خام اولیه تحویل می‌دهد.

بازیافت پلی استایرن

شاید عجیب باشداما پلی استایرن یکی از مناسب‌ترین پلاستیک‌ها برای بازیافت پیشرفته، می باشد. پلی‌استایرن در ساخت طیف وسیعی از مواد یکبار و چندبار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این حال به عنوان یکی از چالش‌ برانگیزترین پلیمرها در صنعت بازیافت شناخته می‌شود.

INEOS Styrolution ادعا می‌کند این تصور یک سوتفاهم ساده است، در واقع پلی‌استایرن یک پلیمر ساده است که با بیشترین نرخ بازده و کمترین مصرف انرژی قابل بازیافت بوده که می‌تواند به راحتی در لیست مواد مناسب برای بازیافت قرار گیرد. منومراستایرن حاصل از بازیافت پیشرفته به هیچ وجه مانند پلی‌استایرن نیست و کاملا می‌تواند به عنوان یک منومر استایرن خام در تولید انواع وسیعی از پلیمرها به کار رود.

ماده حاصله می‌تواند در

  • خودروسازی،
  • لوازم خانگی
  • و الکترونیکی استفاده شود. یک لیوان یکبار مصرف چای می‌تواند تبدیل به یک قطعه کامپیوتری و یا یک قطعه برای کامیون شود.

ابتکار عمل این فناوری جدید در حال حاضر در اختیار شرکت INEOS Styrolution می‌باشد و این شرکت در تلاش برای همکاری با شرکت‌های دیگر و گسترش این فناوری تا مقیاس تجاری است. یکی از این همکاری‌ها از سال 2019 به همراه شرکت Agilyx Technologies جهت بهره‌برداری از فناوری بازیافت پیشرفته آغاز شد.

آینده ضایعات پلی استایرن

Ineos Styrolution با همکاری Unternehmensgruppe Theo Müller آلمان در نمایشگاه K Fair در اواخر سال 2019 از یک نمونه از تولید ظرف ماست با استفاده از پلی‌استایرن 100 درصدبازیافت شده رونمایی کرد. در واقعا این پلی‌استایرن 100 درصد بازیافت شده از پلیمریزاسیون منومراستایرن بازیافتی تولید شده بود.

پلی‌استایرن حاصله به لطف خلوص بالا امکان استفاده در صنایع غذایی و پزشکی را فراهم می‌کند. این بدان معناست که تکنولوژی بازیافت پیشرفته در یک چرخه بسته قابلیت تبدیل یک فنجان به فنجان جدید دیگر را دارد.

Ineos Styrolution این پیشرفت‌ها را مقدمه‌ای برای رسیدن به یک فناوری اقتصادی پایدار می‌داند و ادعا می‌کند در آینده تقاضا برای خرید ضایعات پلی‌استایرن برای تبدیل به محصول تازه پلی‌استایرن با استفاده از فناوری بازیافت پیشرفته بالا خواهد رفت. فناوری بازیافت یک کالای استفاده شده به یک کالای جدید با همان کیفیت می‌تواند جامعه را یک قدم به جلو سوق دهد.

بازیافت پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و مواد اولیه پتروشیمی