بورس و توقف رشد شاخص

بورس تهران

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از خبرنگار نیپنا، بورس تهران روز جاری رشد شاخص را تجربه نکرد و  شاخص کل بورس در پایان معاملات 10 هزار و 3 واحد عقب نشینی کرد و به رقم یک میلیون و 481 هزار و 924 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن که معمولا قابل اتکا‌تر است، امروز 5 هزار و 420 واحد افت داشته و به رقم 434 هزار و 474 واحد رسید و ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 483 هزار و 284 میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس اوارق بهادار تهران بیش از 12 میلیارد و 270 میلیون سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.8 میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 718 میلیارد تومان دادوستد کردند.

همچنین ارزش معاملات امروز فرابورس ایران به 5 هزار و 525 میلیارد تومان رسید که امروز در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران بیش از 21 هزار و 243 میلیارد تومان دادوستد شد. که البته به گفته مقامات بورس حدود 10 درصد از این رقم پول جدید بوده که وارد بورس می‌شود و معمولا در بورس ماندگار می‌شود.

مهم ترین ها در شاخص کل

شرکت‌های شستا، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان و گروه مپنا همگی در تقویت شاخص بورس بیشترین اثر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته و برعکس نمادهای فولاد مبارکه، گل گهر و سرمایه گذاری امید در کاهش شاخص بیشترین اثر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته‌اند.

امروز عمده نمادهای بورسی کاهشی بوده به گونه‌ای که شاخص کل و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام 67 صدم درصد افت کرده‌اند. همچنین شاخص قیمت با معیار هموزن و شاخص کل با معیار هموزن هر کدام 1.2 درصد کاهش یافته‌اند.

شاخص آزاد شناور یک درصد کاهشی بوده، شاخص بازار اول بورس 85 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 38 صدم درصد کاهش یافت و نمادهای پربیننده امروز در بورس تهران شامل بانک ملت، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، ملی مس، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه و گلوکوزان و پالایش نفت بندرعباس بوده‌اند.

همچنین امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل کاهشی بوده و 110 واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم 15 هزار و 953 واحد رسید و ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از یک میلیون و 46 هزار و 60 میلیارد تومان رسید.

معامله گران در فرابورس ایران امروز بیش از 2.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 675 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 525 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گهر زمین و بانک دی بیشترین اثر تقویتی در فرابورس ایران داشته و نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، ذوب‌آهن، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس ایران داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس امروز شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، مولد نیروگاه جهرم، تولید نیروی برق دماوند و تولید برق ماهتاب کهنوج بوده‌اند.

بورس تهران

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و مواد پتروشیمی