تاثیر کرونا در محصولات شیمیایی و پتروشیمی

تاثیر ویروس کرونا در صنعت پتروشیمی و محصولات شیمیایی

ویروس کرونا و صنعت پتروشیمی

شیوع ویروس کرونا مشاغل مختلفی از جمله صنعت پتروشیمی را با چالش روبه‌رو نموده  است که نتیجه آن احتمال پیدایش یک رکود دیگر در حد و اندازه رکود بزرگ است. سازمان‌های معتبر جهانی و کارشناسان و رسانه‌های اقتصادی هشدار داده اند و بر این باورند که تداوم این وضعیت دنیا را با شرایطی بدتر از ۲۰۰۸ روبه‌رو خواهد ساخت. بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده محصولات شیمیایی شرکت “باسف” در کشور آلمان  و جهان در این باره اعلام کرده است که شرکت‌های خودروسازی که مشتری‌های مهمی برای صنایع شیمیایی هستند تحت تاثیر ویروس کرونا روزهای بدی را پشت سر می‌گذارند. مفهوم این به معنای تعدیل سود و تولید و حتی شاید تعدیل نیروی انسانی برای این شرکت باشد.

شرکت باسف اعلام کرد که ویروس کرونا باعث شده ریسک‌های اقتصادی در جهان در ماه‌های ژانویه و فوریه به شدت افزایش یابند.  این موضوع به حدی جدی است که به تنهایی ریسک‌های ناشی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا را در نزدیک به دو سال اخیر تحت تاثیر خود قرار داده است؛ حال آنکه انتظار نمی‌رود با قطعیت بتوان گفت ریسک‌های جنگ تجاری پایان یافته است.

ویروس کرونا و مشاغل

کرونا عامل و ریسک جدید دنیا

ویروس کرونا عامل و ریسک جدیدی در کنار سایر ریسک‌های دنیا محسوب می‌شود که یکی بعد از دیگری کشورهای جهان را درگیر خود می‌کند. این موضوع را رئیس اجرایی شرکت باسف به خبرگذادی رویترز اعلام کرده است. تجربه اقتصاد بزرگی مثل چین نشان داد که جهان چقدر در برابر این اتفاق ناتوان و تاثیر‌پذیر است. به رغم همه تمهیداتی که دولت پکن در نظر گرفت با شروع حملات ویروس کرونا به استان ووهان در چین باید گفت اقتصاد این کشور به شدت تاثیر پذیرفت.پیش‌بینی حاکی است تا پایان امسال رشد اقتصادی این کشور به ۵ درصد نیز برسد.

در حال حاضر میزان فروش خودرو در چین حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است و این موضوع تقاضا برای بسیاری از محصولات پایه از جمله مواد شیمیایی و پلیمری و فولادی و… را نیز کاهش خواهد داد که مانند دومینو به همه صنایع و بازارهای مالی سرایت خواهد کرد. از طرفی سیاست‌های محدود‌کننده ویروس کرونا در هر جای جهان به ناچار با کاهش تولیدات صنعتی و خانه نشینی نیروی کار و کاهش تقاضا برای مواد اولیه همراه است. مادامی که هنوز راه درازی تا بازگشت تعادل به اقتصاد جهانی باقی است این موضوع ارتباط معکوس نشان می‌دهد.

شرکت باسف و ویروس کرونا

شرکت باسف در تاثیر ویروس کرونا پیش‌بینی نموده است سود عملیاتی‌اش کاهش یابد و به ۶/ ۴ میلیارد دلار برسد که حتی از سود ۱۹/ ۲ که بالاتر از ۵ میلیارد دلار بود پایین تر است. ضمن این که سود عملیاتی این شرکت سال گذشته ۲۸درصد از رقم سال ۲۰۱۸ نیز پایین تر بوده موضوع این می باشد که هنوز پیش‌بینی‌ها می‌توانند از این هم پایین تر بیایند. نکته جالب توجه آنکه این کشور پیش از این اعلام کرده بود آثار منفی ناشی از ویروس کرونا در نیمه دوم سال کاهش یافته و اقتصاد جهانی به سوی توازن بازمی گردد.

 اما حالا این نظر را تغییر داده و معتقد است رکود جهانی قابل پیش‌بینی است و انتظار نمی‌رود اثر اقتصادی این ویروس بر صنایع گوناگون از جمله صنایع پتروشیمی تا پایان سال متوقف شود. دلایل آن نیز کاملا مشخص است؛ کاهش مسافرت ها، کاهش حمل و نقل کالا و مسافر، کند شدن روند تجارت بین کشورها، کاهش تولید صنایع حساس مثل خودروسازی، ساخت و ساز، پتروشیمی و فولاد و تعطیلی کسب و کارها در جای جای دنیا همگی این روند و پیش‌بینی را تایید می‌کنند .در  واقعیت باید گفت هدف بعدی این ویروس بازارهای مالی جهان به زودی خواهند بود کما اینکه اکنون نیز این هشدار جدی است و بازارها شرایط خوبی ندارند.

شرکت باسف و ویروس کرونا

تعدیل نیرو

تعدیل نیرو هم برای شرکت‌ها بدون شک قطعی است. شرکت‌های مهم تولید‌کننده محصولات پلیمری و شیمیایی به فکر تعدیل هستند. باسف اعلام کرده ۶ هزار نیروی خود را در سراسر دنیا تعدیل خواهد کرد. فعالان اقتصادی می‌گویند سال ۲۰۱۹ با آنکه سال بسیار سختی برای صنایع پایه جهان بود اما به این میزان نگران‌کننده نبوده است. بسیاری از شرکت‌ها در حالی که نوسان هایی هم در بین بوده است ولی موفق شده اند سودهای مناسبی شناسایی کنند.

اما دورنمای سال جاری به هیچ وجه خوب به نظر نمی‌رسد و باید منتظر یک رکود شدید در بازار محصولات پایه به خصوص محصولات شیمیایی و پلیمری در صنعت پتروشیمی باشیم. زیرا بازار نفت نیز شرایط خاص خود را تجربه می‌کند و نفتا به شدت نزولی است. در اروپا این مسائل بیش از سایر نقاط دنیا بحث برانگیز است. درست همزمان با مشکلات تجاری با موضوع برگزیت نیز روبه‌رو بود و اثرات ناشی از نوسانات این تصمیم روی شرکت‌ها کاملا مشهود شده است.

تاثیر ویروس کرونا درتعدیل نیرو

تاثیر ویروس کرونا درصنعت پتروشیمی

ویروس کرونا در صنعت پتروشیمی تغییر و تحولات عجیبی را ایجاد نموده است. یکی از موضوعات حائز اهمیت از نظر فعالان صنایع شیمیایی اروپا، آن است که هرچند تولید مواد پایه شیمیایی کاهش یافته اما در مدت اخیر شاهد بهبود و توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی بوده‌ایم. دلیل این امر نیز پایین آمدن هزینه‌های مواد اولیه و بهبود حاشیه سود برای این شرکت‌ها است اما همچنان معلوم نیست در ماه‌های پیش رو این روند ادامه خواهد یافت یا خیر. کارشناسان معتقد می باشند برخی صنایع مانند ظروف پلاستیکی، ظروف یک بار مصرف، بطری‌های بسته بندی مواد شیمیایی ضد عفونی‌کننده و… همگی در شرایط ویروس کرونا با افزایش تقاضا و تولید بیشتر روبه‌رو می‌شوند.

تولید محصولات شیمیایی نیز با رشد روبه‌رو می‌شود و در بخش پزشکی و دارویی نیز با رشد وضعیت روبه‌رو می باشیم. اما صنایعی همچون خودروسازی یا ساخت و ساز که عمده صنایع مصرف‌کننده محصولات خاص پتروشیمیایی هستند با افت روبه‌رو می‌شوند. تولیدات لوله و انواع پروفیل پلیمری و درب و پنجره‌های یو پی وی سی و سیم و کابل و… ممکن است در این شرایط کاهش یابد که اثرات بزرگی بر صنعت پتروشیمی بر جای می‌گذارد. کاهش سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنایع مختلف از جمله صنعت پتروشیمی از مسائل دیگر می باشد. فعالان این صنعت اعلام نموده اند  تشکیل سرمایه در سال جاری در این حوزه احتمالا کاهش قابل توجهی نشان خواهد داد. و اگر رکودی بزرگ صنایع دنیا را در بر بگیرد این امر به سرعت به همه بخش‌های تولیدی و اقتصادی جهان سرایت می‌کند که ممکن است آثار خود را در سال‌های آتی نیز بر جای بگذارد.

ویروس کرونا در صنعت پتروشیمی

سایه سنگین کرونا روی خاورمیانه

رویترز در این رابطه در گزارشی دیگر به بررسی ابعاد این بحران روی شرکت‌های منطقه خلیج فارس پرداخته و می‌گوید: اعراب این منطقه از این موضوع تاثیرات گسترده‌ای خواهند دید. باید گفت تاثیرات بر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بسیار گسترده‌تر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود. زیرا کاهش قیمت و فروش نفت از یک سو و بروز مشکلات در تولید محصولات پتروشیمی از سوی دیگر و اثرات بالایی که گردشگری آنها می‌بیند در مجموع باعث می‌شود قدرت مانور اقتصادی این کشورها کاهش یابد. این در حالی است که طرح‌های مهم پتروشیمی توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با شرکت‌های بزرگ دنیا بسته شده و باید بخشی از آنها در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسید.

 برخی مدل‌های اقتصاد‌سنجی پیش‌بینی‌های جدیدی برای این منظور اعلام کرده‌اند. به‌عنوان مثال معتقدند نرخ رشد اقتصادی کشورهای عضو GCC  به ۷/ ۱ درصد برسد ، این در حالی است که پیش از این ۵/۲ درصد پیش‌بینی می‌شد یا منطقه منا رشد اقتصادی ۱/ ۲ درصدی را در مقایسه با ۸/ ۲ درصد سال قبل تجربه خواهد کرد که نشان می‌دهد اثرگذاری ویروس کرونا بر این منطقه بسیار جدی است. کارشناسان در این رابطه می‌گویند اصلی ترین کانال آسیب‌پذیر منطقه خاورمیانه بحث انرژی است و نفت و گاز و پتروشیمی را با شدت و ضعف‌های متفاوت درگیر خواهد کرد. اما مشخص نیست کشورهای عضو GCC برای برون‌رفت از این اوضاع چه نسخه‌ای خواهند پیچید. آخرین داده‌ها حاکی از آن است که این ویروس سایه تاریک خود را بر خاورمیانه، همان‌طور که در سطح جهانی پراکنده،  گسترده  است و تاثیر آن بر اقتصادهای منطقه به مراتب بیشتر از تخمین‌های فعلی است.

پیامدهای انتقال کرونا ویروس در منطقه منا و کشورها

چهار کانال اصلی پیامدهای انتقال کرونا ویروس در منطقه منا قابل بررسی است:

  • کاهش تقاضای انرژی چین (نفت، گاز و پتروشیمی) از منطقه
  • کند شدن جریان گردشگری چین در منطقه
  • اختلال در رفتار چینی‌ها برای تامین زنجیره‌های تأثیرگذار در جریان تجارت
  • کاهش قیمت نفت

این چهار موضوع به طرز چشمگیر به اقتصاد منطقه آسیب وارد خواهد کرد . بنابراین بخش مهمی از منشأ آسیب‌ها برای کشورهای عضو منطقه از سمت چین می باشد. کشور چین بین ۴ تا ۴۵ درصد از کل صادرات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را خریداری می‌کند.

 البته میزان اثرگذاری این فاجعه در کشورهای مختلف کاملا متفاوت است. به‌عنوان مثال امسال قرار بود کشور امارات میزبان اکسپو ۲۰۲۰ باشد که تخمین زده می‌شد در یک دوره ۶ ماهه ۲۵ میلیون گردشگر را جذب کند. اما حالا برگزاری این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. عربستان ممکن است در ایام حج با مشکلاتی روبه‌رو شود. عراق سفرها و زائران خود را از سایر کشورها از دست می‌دهد و کم و بیش سایر اقتصادهای منطقه آسیب‌های متفاوتی خواهند دید. تمام این مسائل یک اثر درجه دوم دارند و حاکی از این موضوع است که برنامه‌های توسعه بخش انرژی این کشورها که در صنعت  پتروشیمی بسیار مهم محسوب می‌شد و می‌رفت منطقه خاورمیانه را به مرکز اصلی پتروشیمی دنیا تبدیل کند، با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.

پلیمر پلاست مولایی تامین کننده انواع محصولات شیمیایی از پتروشیمی های داخلی