تکنیک هایی برای فروش موفق و موثر

فروش موفق

زمانی که صحبت از تکنیک هایی برای فروش موثر می شود بهتر است ابتدا در مورد فروشنده موفق صحبت کنیم. فروشنده موفق و حرفه ای فردی است که دقیقا می داند چه محصول یا خدمتی را عرضه می کند. همچنین می داند چگونه به مشتری خود جهت خرید بهترین مشاوره را ارائه کند. البته این موارد زمانی محقق می شود که فروشنده تجربه لازم را کسب کند و بتواند از دانش روز اطلاع پیدا کند.

تکنیک هایی برای فروش موثر در گذشته تنها در موارد ذیل خلاصه می شد؛

 • ایجاد انگیزه در مشتری،
 • معرفی کامل محصول یا خدمت،
 • بیان ویژگی های محصول یا خدمت،
 • فرصت طلبی،
 • انرژی بالا،

و بسیاری موارد از این قبیل، اما امروزه با توجه به پیچیدگی های موجود رقابت های زیاد موضوع فروش بیش از بیش دشوار و مشکل شده است. در این مقاله سعی بر این است بانگاهی عمیق تر بر مبحث فروش تکنیک هایی برای فروش موثر بیان شوند.

فروش موفق و موثر

ترس

زمانی که شما به عنوان فروشنده به مشتری تصویری از ترس را ارائه دهید می توانید موفقیت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. شاید این موضوع برای شما تعجب برانگیز باشد. ولی درست شنیده اید! یکی از تکنیک های موفق فروش القا کردن ترس از ضرر به مشتری است. حال شاید شما بپرسید چگونه؟ جواب این است که؛ شما با این ترفند ساده می توانید نگرش مشتری خود را تغییر بدهید. در مورد چگونگی این امر به موارد ذیل توجه کنید؛

 • القا کردن ترس از ضرر به مشتری (به این مضمون که شما ممکن است فرصتی خوب را از دست بدهید).

برای مثال شما به عنوان فروشنده به مشتری خود اعلام کنید در مدت زمان محدودی برای محصول یا خدمت خود تخفیف دارید و اگر مشتری این فرصت را از دست بدهد ضرر خواهد کرد.

 • نشان دادن عواقب احتمالی به مشتری زمانی که محصول یا خدمت شما را خریداری نکند.

شرکت های بیمه از این موضوع حداکثر استفاده را می برند. برای مثال برای فروش بیمه خودرو، از تصاویر یا ویدئو های تصادفات خودرو استفاده می کنند. و این مهم را القا می کنند که اگر خدمت آنها توسط مشتری خریداری نشود چه عواقبی در انتظار آنها خواهد بود.

ترس از فروش موفق

مقایسه

یکی از مواردی که می تواند نظر مشتری را جلب کند این است که شما در زمان فروش محصول یا خدمت خود را با بقیه مقایسه کنید. مزیت های خود را در مقابل رقبا به رخ مشتری بکشید. این مسئله باعث می شود که نگرش مشتری تحت تاثیر قرار بگیرد و قصد خرید وی افزایش چشمگیری پیدا کند. به موارد ذیل توجه کنید؛

 • زمانی که شما مقایسه انجام می دهید باعث می شود محصول یا خدمت شما در ذهن مشتری مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
 • شما با انجام مقایسه محصول یا خدمت خود در حین فروش، رقبای خود را در جایگاهی پایین تری نسبت به خود در ذهن مشتری قرار می دهید.

البته شما باید بتوانید برای این مقایسه ای که انجام می دهید از موارد ذیل استفاده کنید؛

 1. حتما بر روی مواردی که می خواهید تاکید کنید و آنها را از بقیه متمایز نشان دهید به خوبی مطالعه کنید.
 2. در زمان مقایسه اغراق بیش از حد نداشته باشید.
 3. بر روی نکاتی که مشتری به آنها توجه ویژه ای دارد تمرکز کنید.
 4. برای نکته هایی که مطرح می کنید مستندات قوی به مشتری ارائه دهید.
 5. اگر امکان دارد برای نشان دادن نکاتی که مقایسه می کنید جدولی در اختیار مشتری قرار دهید.

مقایسه جهت فروش

احساس

به عنوان فروشنده هیچگاه فراموش نکنید. یکی از کلیدی ترین نکات در هنگام فروش این است که شما تا چه اندازه بتوانید احساسات مشتری را تحت تاثیر قرار دهید. اگر شما بتوانید بر روی احساسات مشتری خود کنترل پیدا کنید، مطمئن باشید، موفق شده اید. هنر شما به عنوان یک فروشنده این است که تکنیک های روانشناسی را به خوبی مورد استفاده قرار دهید.

 • ابتدا بررسی کنید محصول یا خدمت شما چه حسی به مشتری می دهد. مردم علاقه ای ندارد احساساتشان به بازی گرفته شود. آنها همواره در صدد هستند تصمیمات عقلانی اتخاذ کنند.
 • پس از برقراری ارتباط اولیه بهترین راه تاثیرگذاری بر روی فرد مورد نظر خود را شناسایی کنید. البته این مرحله مطمئنا نیازمند تجربه، توانمندی های ارتباطی قوی و سرعت عمل بالا است.
 • همواره در زمان برقراری ارتباط با خریدار انرژی مثبت داشته باشید.
 • از داستان های فروش موفق قبلی و رضایت مشتریان خود استفاده کنید.

در پایان فراموش نکنید شما تنها فروشنده محصول یا خدمت نیستید. شما احساس می فروشید؛

برای مثال: یک فروشنده لباس تنها لباس نمی فروشند بلکه سبک زندگی، پوشش و ظاهر را به فرد هدیه می دهد. یا اینکه یک فروشنده لوازم آرایش به خریدار خود اعتماد به نفس و حس زیبایی را هدیه می دهد. یک فروشنده مبلمان به فرد سبک لایف استایل و زیبایی می فروشد.

کمک کردن

برای داشتن یک فروش موثر و موفق نمی توانید تنها به سود خود فکر کنید. شما به عنوان فروشنده باید اولین هدفتان کمک به خریدار باشد.

 • به این فکر کنید چگونه می توانید مشکلات خریداران را حل کنید.
 • برای آنها بهترین پیشنهاد را داشته باشید.
 • مشاور خوبی برای آنها باشید.
 • نشان دهید، شما به دنبال پیشرفت و موفقیت مشتری هستید.
 • نشان دهید، به دنبال یک معامله برد-برد هستید.

برای القا کردن این موضوع مهم، شما باید به این باور درونی برسید که هدفتان کمک به مشتری است. به عنوان یک فروشنده بدانید، تنها راهی که می تواند موفقیت شما در فروش را تضمین کند کمک به مشتری برای بهترین انتخاب است. محصول یا خدمتی که باور دارید می تواند به مشتری کمک کند را به وی عرضه کنید.

اگر بخواهید صرفا یک محصول یا خدمت را به مشتریان بفروشید، و درصد خود را کسب کنید. مشتری آگاه خواهد شد و خواهد فهمید بازیچه دست شما شده است. بنابراین هیچگاه از شما خرید مجدد نخواهد کرد. بنابراین به این مورد توجهی ویژه داشته باشید.

کمک کردن به مشتری- فروش موفق

و در آخر

اگر می خواهید همواره در فروش موفق باشید، ذهن خود را تا حد امکان تقویت کنید.

هر ملاقات برای شما یک تجربه است.

تجربه در فروش حرف اول و آخر را می زند.

به روز باشید، مطالعه کنید.

سعی کنید از تکنیک هایی که می آموزید استفاده کنید.

برای همه از یک فن استفاده نکنید.

سعی کنید یک مشاور خوب برای مشتری باشید تا یک فروشنده.

منبع : بلوباکس

فروش موفق