پلی آمید

پلی آمید یا نایلون، جزء اولین ترمو پلاستیک‌های مهندسی محسوب می‌شوند و در حال حاضر نیز شامل مصارف گوناگونی نظیر اتومبیل سازی، صنایع الکتریکی و الکترونیکی، نساجی، فرش و لوازم خانگی و غیره است.

این پلیمرها در چترهای نجات، طناب‌های محکم، پرزهای مسواک، نخ‌های بخیه، رگ های مصنوعی، الیاف مصنوعی و پوشاک، نخ‌تایر، ساختن قطعاتی که نیاز به ویژگی‌های مکانیکی بالایی دارند، تولید لوله و شلنگ برای ترمزهای بادی موتورهای بنزینی و دیزلی و خطوط لوله هیدرولیکی، قطعات خودرو، قطعات کوپلینگ، یاتاقان، چرخ دنده، پیچ و مهره، اتصالات، پاشنه کفش و … کاربرد دارند.

 پلی‌ آمید ها شامل محدوده وسیعی از مواد اولیه بر حسب کاربرد است و دارای محصولات متنوعی نظیر نایلون 6، نایلون 66، نایلون ۱۱ و ۱۲ است که از این میان نایلون 6 و 66 از کاربرد بسیار بیشتر و به تبع مصرف بیشتری نیز برخوردار هستند. در واقع این دو گرید اصلی نایلون‌ها، جمعا حدود ۹۰ درصد از بازار مصرفی آن را تشکیل داده‌اند و در موارد بسیاری (حدود ۵۰ درصد)، امکان استفاده مشابه را دارا هستند. تولیدکنندگان جهانی از نایلون 6 به دلیل فرآیند‌پذیری بهتر و خصوصیات ظاهری آن و از نایلون ۶،۶ به دلیل مقاومت فیزیکی بالای آن استفاده می‌کنند.

در سال  ۲۰۱۶ جمعا حدود ۶ میلیون تن، ظرفیت تولید این ۲ گرید در دنیا بوده است که سهم نایلون 6 و 66 به ترتیب  ۴ و ۲ میلیون تن بوده است. ایران با سابقه بیش از پنجاه سال صنعت پتروشیمی همچنان وارد کننده پلی آمید‌ ها است.

جاماندن از تولید پلی‌ آمید در سایه افزایش تولید پلی‌پروپیلن

توجه به گسترش ظرفیت پلی‌اتیلن در سال‌های پیشین و توجه به پلی‌پروپیلن در سال‌های اخیر از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی سبب شده است که تولید پلیمر‌های استراتژیکی همچون پلی آمید (نایلون) در ایران مغفول بماند. متاسفانه اولویت دادن به طرح‌های تولید پروپیلن سبب قافل شدن از تکمیل زنجیره ارزش بنزن و عدم پیوستن کشور عزیزمان به جمع تولید کنندگان پلیمر های استراتژیک پلی آمید (نایلون) شده است.

با توجه به اینکه تولید موادی همچون اسید آدیپیک و کپرولاکتام جزء فرصت‌های سرمایه‌گذاری تعیین شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران است، امید است با دقت نظر و تمرکز بر روی این زنجیره ارزش گرانب‌ها کشور عزیزمان نیز در زمره کشورهای تولید کننده پلی آمید قرار گرفته و از یک وارد کننده بزرگ به صادر‌کننده آن تبدیل گردد. با توجه به حضور ترکیه به عنوان یک مصرف‌کننده بزرگ پلی‌آمید در همسایگی ما طرح‌های تولید پلی‌ آمید (نایلون) از بنزن می‌بایست جزء طرح‌های پیشران شرکت ملی پتروشیمی قرار گیرد.

پلی آمید پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع پلی آمید