زلزله ۵.۱ ریشتری تهران را لرزاند.

گزارش مقدماتی زمین‌ لرزه

این زلزله ۵.۱ ریشتر قدرت داشته است و در شمال و مرکز کشور احساس شده است.

 بزرگی: ۵.۱
محل وقوع: مرز استانهای مازندران و تهران  – حوالی دماوند
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ ۰۰:۴۸:۲۱
طول جغرافیایی: ۵۲.۰۵
عرض جغرافیایی: ۳۵.۷۸
عمق زمین‌لرزه: ۷ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
۶ کیلومتری دماوند (تهران)
۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)
۱۶ کیلومتری بومهن (تهران)

نزدیکترین مراکز استان:
۵۸ کیلومتری تهران
۹۶ کیلومتری کرج

مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران محل وقوع زمین لرزه را مرز استان‌های مازندران و تهران – حوالی دماوند اعلام کرد. به گزارش این مرکز زمین لرزه در طول جغرافیایی: ۵۲.۰۵، عرض جغرافیایی: ۳۵.۷۸ و در عمق ۷ کیلومتری زمین رخ داد. مرکز زلزله ۶ کیلومتری دماوند (تهران) ۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)، ۱۶ کیلومتری بومهن (تهران) بود.

‌۱:۱۰ رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از اعزام ۵ تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده خبر داد.

ثبت بیشترین شتاب زلزله دماوند ۵.۱ در مشا

رئیس شبکه ملی شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تازه ترین داده های به دست آمده از شبکه شتابنگاری خبر داد و گفت: بالاترین شتاب ثبت شده مربوط به ایستگاه مشا بوده است.

مهندس اسماعیل فرزانگان با اشاره به آخرین داده های استخراج شده از شبکه شتابنگاری گفت: بالاترین شتاب ثبت شده از ایستگاه های شتابنگاری مربوط به روستای مشا بوده که ۱۱۲ سانتی متر بر مجذور ثانیه است. وی ادامه داد: این داده مربوط به  ایستگاه مشا در شمال دماوند است که این ایستگاه مجهز به دستگاه نسل جدید است.

رییس شبکه ملی شتابنگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: ایستگاه‌های شتابنگاری مشا، فشم، لواسان، فیروزکوه اطلاعات این زلزله را ثبت کردند و همه این ایستگاه ها مجهز به دستگاه های شتابنگاری نسل جدید هستند.

اطلاعات بیشتر

به گفته وی جدیدترین داده‌های شبکه شتاب نگاری در خصوص زلزله ۵.۱ به این شرح است:

بیشینه شتاب ثبت شده در ایستگاه های شتابنگاری مشاء : ۱۱۲ سانتی متر بر مجذور ثانیه
ایستگاه رودهن: ۱۰۸ سانتی متر بر مجذوز ثانیه
ایستگاه فشم: ۸۲ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( ۸۲ cm/s/s)
ایستگاه لواسان: ۴۷ سانتی متر بر مجذور ثانیه (cm/s/s)
ایستگاه دانشگاه شهیدرجایی: ۲۴ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( cm/s/s)
ایستگاه دانشگاه شهیدعباسپور: ۲۲ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( cm/s/s)
ایستگاه ارجمند:۱۳ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( cm/s/s)
ایستگاه دانشگاه شهیدبهشتی: ۱۰ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( cm/s/s)
ایستگاه دیوان محاسبات: ۹ سانتی متر بر مجذور ثانیه (cm/s/s)
ایستگاه مرکزتحقیقات: ۷ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( cm/s/s)
ایستگاه فیروزکوه: ۴ سانتی متر بر مجذور ثانیه ( cm/s/s)

دستگاه های شتاب نگاری برای برآورد خرابی و خسارت ناشی از زلزله به کار می روند از این رو این دستگاه از جمله مهمترین دستگاه‌های مورد استفاده در این حوزه محسوب می‌شوند.

۲ کشته و ۲۳ مصدوم

به گزارش همشهری آنلاین؛منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران استان تهران درباره جدیدترین آمار زلزله دماوند اظهارداشت: بر اثر وقوع زلزله در استان تهران تاکنون دو کشته (یک مرد ۶٠ ساله حین فرار بر اثر تروما از ناحیه سر و یک زن ۲۱ ساله بر اثر ایست قلبی) و ۲۳ مصدوم گزارش شده است که ۱۲ تن مصدومیت‌ جدی نداشتند و ۱۱ نفر مصدوم ناشی از ترس یا فرار در محل و یا پس از اعزام به مراکز درمانی ترخیص شده‌اند و هم‌اکنون هیچ کدام از مصدومان بستری نیستند.

وی افزود: مرکزیت زلزله در نقطه امام‌زاده هاشم و منطقه مشاء دماوند است و در آبسرد، کیلان، گیلاوند و رودهن بیشتر از سایر نقاط استان تهران احساس شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با تکذیب خبر منتشر شده مبنی بر ریزش سدخاکی «وادان» تشریح کرد: در این روستا سدی وجود ندارد و سد خاکی  کشاورزی «رستم آباد» نیز آسیب ندیده است.

درجاتی تأکید کرد: از زمان وقوع کرونا تمامی نیروهای استان در آماده باش هستند و با وقوع زلزله نیز ستاد بحران دماوند تشکیل شد و تاکنون ارزیابی نیروهای امدادی نشان‌ می‌دهد زمین لرزه خسارت محسوسی در پی نداشته است.

وی در پایان با اشاره به اینکه تمامی نیروهای خدمات‌رسان و امدادی تا ۴۸ ساعت آینده در آماده باش هستند، گفت: تاکنون زلزله ۳۴ پس‌لرزه داشته است.

زلزله ۵.۱ ریشتر قدرت داشته است

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده مواد اولیه پلیمر و پلاستیک