شروع به کار اصناف

 شروع به کار اصناف در وضعیت کرونا به گزارش پلیمر پلاست مولایی به نقل از شبکه خبر  بشرح ذیل می باشد.

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا اطلاعیه شماره چهار را منتشر و اعلام نمودند.

با نام نویسی و اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا اصناف در صورت تمایل می‌توانند در طرح فاصله‌گذاری هوشمند شروع به کار کنند.

در این اطلاعیه از همراهی مردم در کاهش تردد‌های غیرضروری قدردانی شده است. و برای کنترل همه گیری بیماری کرونا بر روی مهم ترین راهکار یعنی بر استمرار اجرای فاصله گذاری اجتماعی تاکید شده است.

در صورت تمایل اصناف، آغاز به کار مشاغل «غیر پر خطر» مشروط به اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا از ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران ذکر شده  است.

موارد مطرح شده برای طرح فاصله گذاری هوشمند

– برای شروع فعالیت مشاغل کم خطر در طرح فاصله گذاری هوشمند، همه واحد‌های صنفی از صبح امروز جمعه می‌توانند در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام نمایند. این سامانه به منظور دریافت دستورالعمل سلامت محیط کار، شاغلان، مشتریان و تایید تعهدنامه بصورت الکترونیکی برای التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا می باشد.

– اصناف پس از تایید تعهدنامه ملزم به رعایت دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا به صورت الکترونیکی می باشند . برای این منظورباید کد بهداشتی از طریق سامانه salamat.gov.ir دریافت نمایند و کد را درواحد صنفی نصب کنند . سپس اصناف میتوانند شروع به فعالیت نمایند.

طرح فاصله گذاری هوشمند

– دستورالعمل‌های سلامت محیط کار، شاغلان و مشتریان کلیه مشاغل و اصناف برای مقابله با کرونا در سامانه http://markazsalamat.behdasht.gov.ir در دسترس عموم اصناف و مردم است.

– برای بازرسی و نظارت دستگاه‌های ذیربط و مردم بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا تدابیر لازم  اتخاذ شده است. این تدابیر مصوب وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی توسط اصناف و مشاغل مصوب شده است که در اطلاعیه بعدی به اطلاع عموم خواهد رسید.

-یاداوری می‌شود همه واحد‌های تولید در بخش‌های مختلف صنف، صنعت، توزیعی و خدمات فنی که برای تامین مایحتاج عمومی و نیاز ضروری مردم ازجمله مواد غذایی، خدمات فنی و تعمیر لوازم خانگی و منزل از بدو شروع بحران بیماری کرونا در حال خدمات رسانی به مردم بوده اند همچنان در چارچوب دستورالعمل بهداشتی ابلاغی مجاز به فعالیت در این حوزه‌ها هستند.

فعالیت‌های صنفی پرخطر

– فعالیت‌های صنفی که از بدو شروع بحران بیماری کرونا بدلیل شرایط محیطی و تجمع جمعیت در آن واحد‌ها فعالیت‌های پرخطر اعلام و تعطیل شده اند تا اعلام عادی شدن شرایط از طرف وزارت بهداشت کماکان تعطیل اعلام می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی فعالیت‌های پرخطر برای شیوع کرونا در حوزه اصناف بشرح ذیل می باشد:

– آرایشگاه‌های مردانه و زنانه

– رستوران‌ها، تالار پذیرایی و سالن مراسم

-مراکز بازی، تفریحی، گیم نت

– قهوه خانه‌ها، چایخانه‌ها و تریا

– اماکن اقامتی، هتل‌ها

– استخر، سونا و ماساژ و باشگاه‌های بدنسازی و ورزشی

-سینما‌ها -جشنواره‌ها و نمایشگا‌های هنری و فرهنگی

فعالیت‌های صنفی پرخطر