ظرفیت تولید پلی اتیلن ایران به مرز پنج میلیون تن افزایش یافت

طرح توسعه پلی اتیلن

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از نپینا، با بهره‌برداری از پتروشیمی میاندوآب با استفاده از کاتالیست‌های ساخت ایران در مسیر خط اتیلن غرب، ظرفیت تولید پلی اتیلن سنگین کشور حدود 140 هزار تن در سال افزایش یافت.
به عبارت دیگر با افتتاح پتروشیمی میاندوآب، پانزدهمین مجتمع تولیدکننده انواع محصولات پلی ‌اتیلن سبک، سنگین و سبک خطی در مدار بهره برداری قرار گرفت. تا ظرفیت تولید محصولات پلی‌اتیلن به مرز پنج میلیون تن در داخل کشور افزایش یابد.
از سوی دیگر پیش بینی می شود با تحقق دومین و سومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی در قالب بهره برداری از چندین مجتمع جدید، به ظرفیت تولید پلی‌ اتیلن  کشور افزوده شود.
علاوه بر این، اخیرا مجوزهایی به منظور ساخت سه طرح جدید تولید پلی‌اتیلن در صنعت پتروشیمی صادر شده است. به طوری‌که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از احداث مجتمع 300 هزار تنی تولید پلی‌اتیلن در مجاورت پتروشیمی گچساران خبر داده است.

افزایش تقاضا در جهان

با اجرای طرح افزایش 10 درصدی ظرفیت تولید اتیلن در پتروشیمی «پلیمر آریا ساسول» هم ساخت واحد 300 هزار تنی افزایش تولید پلی اتیلن هم در این مجتمع پتروشیمی کلید خورده است. این درحالی است که با اتصال پتروشیمی تبریز به خط لوله اتیلن غرب هم ساخت واحد 310 هزار تنی پلی اتیلن در این مجتمع پتروشیمی در دستور کار قرار گرفته تا دست کم شاهد ساخت سه طرح جدید پلی اتیلن در صنعت پتروشیمی باشیم.
نگاهی به وضعیت عرضه و تقاضای جهانی و منطقه‌ای محصولات پلی ‌اتیلنی نشان می دهد که پس از شیوع کرونا در جهان، بازار با افزایش تقاضا برای بسته بندی محصولات و به تبع آن رشد تقاضا برای محصولات پلی اتیلن به ویژه گریدهای فیلم روبرو شده است.
در این بین تحلیلگران بازار اعتقاد دارند حتی در صورت فروکش کردن شیوع کرونا در جهان با تغییر الگوهای بهداشتی و نیاز به بسته بندی بیشتر محصولات، تقاضا برای انواع پلی اتیلن ها با افزایش تقاضا در میان مدت و بلندمدت روبرو خواهد شد، بنابراین ساخت و توسعه واحدهای پلی‌اتیلنی با رویکرد تامین نیازهای داخلی و رویکرد صادراتی کماکان از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود.

پلی اتیلن

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید