شورای رقابت اعلام نمود

با اعلام شورای رقابت، قیمت جدید هشت خودرو داخلی دیگر که همه متعلق به ایران خودرو هستند، مشخص شد. بنابر خبری که خبرگزاری فارس منتشر کرده، قیمت جدید پژوپارس اتوماتیک،‌هایما (در دو مدل S۵ و S۷)، سمند سورن، پژو ۲۰۷‌ای (در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک) و دنا (در دو مدل معمولی و پلاس) به ایران خودرو ابلاغ شده است. اوایل هفته بود که رئیس شورای رقابت خبر از تعیین محدوده مجاز افزایش قیمت هشت خودرو داخلی داد. رضا شیوا اعلام کرد برای این خودروها مجوز افزایش قیمت بین ۴ تا ۴۸ درصد (متوسط ۲۳ درصدی) صادر شده است. خودروهای مورد نظر قرار است در طرح پیش‌ فروشی که بزودی برگزار خواهد شد، عرضه شوند.

سه هفته پیش بود که شورای رقابت پس از غیبتی حدودا بیست ماهه دوباره به قیمت‌گذاری خودرو بازگشت و دستورالعمل قیمتی خود را به ستاد تنظیم بازار اعلام کرد. محصولاتی که شورای رقابت قیمت آنها را تعیین کرده بود، شامل خودروهایی می‌شدند که این شورا در دوره قبلی نیز اختیار قیمت‌گذاری آنها را در دست داشت، از جمله

  • تیبا،
  • پژو ۲۰۶ تیپ ۲،
  • رانا
  • و پارس معمولی.

پس از اعلام قیمت این محصولات، دو خودروساز بزرگ کشور اولین طرح فروش فوق‌العاده خود را به دستور وزارت صنعت،معدن و تجارت برگزار کردند که بنابر آخرین گزارش‌ها، بیش از پنج میلیون نفر در آن شرکت کرده‌اند. در این طرح قرار است تنها ۲۵ هزار خودرو عرضه شود.

قیمت جدید ۸ خودرو

پس از اعلام قیمت خودروهای موردنظر و آغاز طرح فروش فوق‌العاده آنها، این پرسش برای شهروندان پیش آمد که تکلیف قیمت و فروش دیگر خودروهای داخلی چیست؟

حالا با توجه به اعلام و ابلاغ شورای رقابت، قیمت برخی دیگر از خودروها مشخص شده که البته همچنان پراید (خودرویی که قرار است تیر امسال از چرخه تولید حذف شود) جزو آنها نیست. هرچه هست، بنابر خبر منتشره، قیمت پژوپارس اتوماتیک با ۳۲ درصد رشد، به ۱۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. سازمان حمایت قیمت این خودرو را در بهمن ۹۷ حدود ۸۰ میلیون تومان تعیین کرده بود.

اما قیمت دیگر محصول ایران خودرو به نام‌هایما نیز در دو مدل S۵ و S۷ مشخص شده است. بر این اساس،‌هایما S۵ با رشدی ۴۸ درصدی، از این پس قیمتی بالغ بر ۲۲۳ میلیون تومان خواهد داشت. در بین هشت خودرویی که قیمت آنها اعلام شده، این محصول دارای بیشترین رشد است. قیمت دیگر مدل‌ هایما یعنی S۷ نیز با توجه به مجوز رشد ۳۸ درصدی شورای رقابت، به ۲۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

شورای رقابت اما برای سمند سورن بنزینی مجوز افزایش قیمت ۱۳ درصدی را صادر کرده تا قیمت این محصول به ۷۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد. این شورا برای پژو ۲۰۷‌ای نیز در دو مدل دستی و اتوماتیک به ترتیب افزایش قیمت ۱۲ و ۲۲ درصدی را لحاظ کرده است. با این حساب، پژو ۲۰۷ دستی حالا قیمتی برابر با ۸۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دارد و قیمت مدل اتوماتیک آن نیز به ۱۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

دنا پلاس با کمترین درصد افزایش

در نهایت اما قیمت مصوب شورای رقابت برای دنا در مدل‌های معمولی و پلاس نیز اعلام شده است. طبق اعلام این شورا، دنای معمولی مجوز افزایش ۱۳ درصدی قیمت را دریافت کرده، بنابراین از این پس با قیمت ۸۲ میلیون تومان عرضه خواهد شد. همچنین دنا پلاس که تنها ۴ درصد امکان افزایش قیمت را پیدا کرده، حالا خودرویی ۹۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی به حساب می‌آید. در میان هشت خودرویی که قیمت جدید آنها اعلام شده، دنا پلاس دارای کمترین درصد افزایش است.

منبع : دنیای اقتصاد

قیمت جدید خودروپلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و محصولات پتروشیمی

تامین کننده مواد اولیه پلاستیک