قیمت منفی نفت چیست و چه ‌معنایی برای مصرف‌کنندگان دارد؟

بی سابقه ترین قیمت نفت

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از خبرگزاری تسنیم ، قیمت هر بشکه از نفت آمریکا در روز دوشنبه برای اولین بار در تاریخ به زیر صفر دلار رسید. این موضوع نشان دهنده عرضه بیش از حد و بی‌سابقه انرژی در بازارهای جهان به‌دلیل محدودیت سفر و فعالیت‌های اقتصادی بر اثر شیوع ویروس کروناست.

چنین سقوط بی‌سابقه‌ای در قیمت نفت عکس‌العمل‌های شدیدی فراتر از بخش تجارت به‌دنبال داشت. در این گزارش  به توضیح مفهوم قیمت منفی نفت در دنیای واقعی می‌پردازیم.

قیمت منفی نفت یعنی چه؟

قیمت هر بشکه از نفت به عواملی مانند

  • عرضه
  • تقاضا
  • کیفیت

بستگی دارد . با توقف مسافرت‌ها به‌خاطر شیوع ویروس کرونا، عرضه سوخت بسیار بیشتر از تقاضای آن بوده است. عرضه بالای نفت باعث شده است تانکرهای ذخیره برای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا پر و پیدا کردن فضای خالی برای ذخیره نفت سخت شود گردد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد ذخایر کاشینگ اکلاهاما، قلب شبکه خط لوله آمریکا، از دهم آوریل 72 درصد پر شده است.

سقوط قیمت نفت تا حدودی به‌خاطر نحوه تجارت آن است. قراردادهای نفتی برای هزار بشکه نفت خام است که تحویل کاشینگ می‌شود، در حالی که منابع ذخیره‌سازی شرکت‌های انرژی تنها 76 میلیون بشکه ظرفیت دارد. هر قراردادی یک ماه مهلت دارد و مهلت قراردادهای ماه مه امروز سه‌شنبه پایان خواهد یافت. سرمایه ‌گذارانی که قراردادهای تحویل نفت در ماه مه را دارند دیگر این نفت را نمی‌خواهند، به این ترتیب هزینه ذخیره‌سازی بالا می‌رود و در آخر باید به آنها پول پرداخت کرد تا نفت را ببرند.

تاثیر برای مصرف‌کنندگان

یک تحلیلگرسابق تام کلوزا در ارتباط با این مسائل می‌گوید:

کاهش قیمت نفت خام لزوماً به‌معنای کاهش قیمت بنزین در پمپ‌ بنزین‌ها نیست. درست است که قیمت بنزین دیزل و سوخت جت در ماه مه پایین‌تر می‌آید ولی به این معنا نیست که سوخت را رایگان عرضه کنیم.

با قیمت‌های پایین اخیر، یک خانواده متوسط در آمریکا احتمالاً 150 تا 175 دلار در این ماه هزینه کمتری برای خرید سوخت می‌پردازد.

 تاثیر برای خطوط هوایی

سقوط قیمت نفت یعنی خطوط هوایی پروازهای ارزان‌تری را برگزار می‌کنند. ولی این پروازها مدتهاست خالی هستند، چون مردم به‌خاطر شیوع ویروس کرونا در خانه نشسته‌اند.

تاثیر بر روی اقتصاد

حدود 30 میلیون بشکه در روز که قبلاً معادل 30 درصد از تقاضای جهانی بود، طی دو تا سه ماه گذشته به ذخایر جهان اضافه شده است، حتی اگر تقاضا به زمان قبل از ویروس کرونا بازگردد، سوزاندن تمامی نفت ذخیره‌شده بسیار طول خواهد کشید.

ولی آنچه بازار انرژی به ما می‌گوید این است که تقاضا به این زودی‌ها به شرایط عادی بازنمی‌گردد.

قیمت نفت خام در قراردادهای ماه ژوئن 18.4 درصد پایین آمده و به 20.43 دلار در هر بشکه رسیده است. این قیمت هنوز زیر صفر نیست ولی به‌سرعت کاهش می‌یابد.

قیمت نفت 1

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده مواد اولیه پلیمری و پلاستیک