پلاستیک دوست‌دار محیط زیست؟

پلاستیک ها

ظروف یکبارمصرف امروزه جز جدایی ناپذیری از سبک زندگی  همه‌ی ما شده، چرا که زندگی را بسیار ساده تر و لذت بخش‌تر کرده است. البته همیشه این سوال وجود داره آیا با استفاده از ظروف یکبارمصرف و به طور کلی پلاستیک باعث آسیب رساندن به محیط زیست می‌شویم؟

شاید ساده‌ترین جواب به این سوال یک بله باشد، و راه حلش استفاده نکردن از پلاستیک در تمامی اشکال آن، اما نباید فراموش کنیم پلاستیکها در بسیاری از امور زندگی ما نقش دارد و هرگز نمی‌توان آن را به طور کلی کنار گذاشت. به عنوان مثال کارت بانکی و دسته چاقو، کفش، بخشی از لامپ بسیاری از قطعات خودرو ، فضا‌پیماهای بزرگ، مانیتور و تلفن همراهی که در دست دارین و حتی لباسی که بر تن دارید بخشی از آن حتما از پلاستیک ساخته شده است.

قطعا می‌دانید در فرایند تولید یک لباس از جنس نخ طبیعی حتما باید یک جانور از بین برود و یا هزینه بسیاری برای آبیاری الیاف نباتی پرداخت شود و در فرایند تولید آلودگی‌های بسیاری به وجود بیاید تا یک لباس بدون پلاستیک داشته باشیم! همچنین به دلیل اینکه بعضی از این مواد غیرقابل تجزیه بیولوژیکی بوده و در بعضی موارد اصلاً قابل تجزیه نبوده و انباشت آن‌ها در سیستم‌های آبی طبیعی و مصنوعی مشکل‌زا خواهد بود. آلودگی زیست محیطی بسیاری از محصولات ساخته شده از مواد غیر پلاستیک گاهی تا چند صد برابر پلاستیک است. تصور کنید با 10% اضافه کردن پلاستیک به الیاف طبیعی چقدر می‌توان برای محیط زیست مفید بود.

آیا می‌دانستید در بسیاری از صنایع، مصنوعات و ساخته‌های بشر گاهی تا چند صد برابر پلاستیک‌ها، آسیب‌های جبران ناپذیر به محیط زیست وارد می‌شود.

اما چرا همه می‎گویند پلاستیک‌ها به محیط زیست آسیب میرساند؟

چرا نمی‌گوییم الیاف طبیعی یا فلزات که گاهی تا چند صد برابر آلودگی زیست محیطی و گرمایی دارند، اسیب نمی‌زنند؟ چرا در حالی که  عامل اصلي توليد گازهاي گلخانه‌اي مانند دي اكسيد كربن در صنعت سيمان وجود دارد باز هم پلاستیک‌ها را یاد می‌کنیم؟  آیا پلاستیک‌ها باعث گرمتر شدن کره زمین شده است؟ آیا پلاستیک باعث تولید دی اکسید کربن شده است؟ و سوالات بسیاری که باید پاسخ داده شود.

جالب است بدانید پلاستیک کمترین آلودگی را در فرایند تولید خود دارد  و یک عنصر مفید و پر اهمیت برای تمامی صنایع و زندگی بشر است. تصور کنید در دوران کرونا ماسک و لباس پزشکان بدون پلاستیک امکان ساخته شدن نداشت یا حتی سرنگ و سرم و یا روکش قرص و کپسول یا جلیقه نجات و بسیاری ساخته‌های دیگر که اگر پلاستیک نبود هرگز امکان ساخت آن را نداشتیم.

بیاید به پلاستیک نگاه بدی نداشته باشیم.

اما مشکل در کجاست؟

به نظر شما اگر ما کیسه نایلون را در محیط رها کنیم پلاستیک نابودگر محیط زیست است؟ اگر لیوان یکبار مصرف نوشیدنی را در خیابان رها کنیم، آیا آن لیوان آلوده کننده شهر و محل زندگی ما است؟ قطعا مشکل اصلی خود ما مصرف‌کنندگان پلاستیک هستیم.

با مسئولیت‌پذیری و آماده کردن زیر ساخت‌های صنعت بازیافت نه تنها می‌توانیم پلاستیک‌های موجود و تولید شده را تبدیل به ثروت کنیم. بلکه از نعمتی که خداوند به کشور ما در صنعت نفت داده است می‌توانیم یک زندگی بهتر، راحت‌تر با محیط زیست زیباتر وتمیزتر را تجربه کنیم.

منبع :ویکی شیمی

بازیافت پلاستیک

پلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و مخصولات پتروشیمی

بزرگترین خریدار ضایعات پلیمری