پلاستیک و ویروس کرونا

پلاستیک و ویروس کرونا

پلاستیک

بیشترین جستجوی موتورهای جستجو در جهان این روزها محصول ماسک صورت می باشد که کاملا از پلاستیک ساخته شده است. تمام ماسک ها از ساده ترین تا پیشرفته ترین، از پلیمر ساخته شده اند. بحث ممنوعیت پلاستیک در چند سال گذشته بیشتر بسیار رواج پیدا نموده است زیرا  فعلان معتقدند محیط زیست را آلوده می کند. صنعت پلاستیک این روزها  دائما در برابراین استدلال ها فقط دفاع می نماید. پلاستیک ها محیط را آلوده نمی کنند و میتوان گفت آنها در برابر مقایسه با سایر مواد کمترین ردپای اکولوژیکی را دارند.

معنای محیط زیستی

واقعیت این است درک این مطلب توسط عموم مردم که چه چیزی باعث آلودگی محیط زیست می شود و معنای محیط زیستی برای آنها سخت و مشکل است. وقتی دوست دار محیط زیست بودن یک محصول ارزیابی می شود باید ارزیابی چرخه زندگی آن انجام شود که کل فرایند از طراحی ساخت، استفاده و تا بازیافت مجدد شامل می شود.

میزان دوست داری محیط زیست را با یک مثال کوچک مقایسه می نماییم. اگر به عنوان نمونه اتومبیلی را در نظر بگیرید که از سوخت های فسیلی استفاده می نماید و در حال حرکت نیست. موتور این اتومبیل در حال کار نیست و کاملا به نظر می رسد دوستدار محیط زیست است. در حالیکه می دانیم این اتومبیل یکی از منابع آلوده کننده ی محیط زیست است. بنا به همین دلیل لازم است نه در یک دوره کوتاه بلکه کل روند را در نظر گرفت.

این روزها بدلایل تغییرات اقلیمی در کانون توجه قرار دارد. این موضوع باعث شده آلودگی پلاستک کمتر مطرح و متهم گردد. شاید تصمیم گیرندگان بتوانند متقاعد شوند که پلاستیک ها با مواد بسته بندی دور ریخته مساوی نیستند. در واقع انها نقش بسیار مهمی در کاهش تغییرات آب و هوایی دارند.

ویروس کرونا

در این چند ماه هر خبرنامه ای با موضوع ویروس کرونا (CORONAVIRUS) شروع می شود. متوقف کردن این ویروس شاید در حال حاضر مهمترین کار در جهان باشد. ویروس کرونا که باعث بیماری COVID-19 می شود در پایان سال 2019 ظاهر شد و در مدت سه ماه بیش از 800 هزار نفررا آلوده نمود و جان بیش از چهل هزار نفر را گرفت.

انتقال این بیماری به شکلی است که هنگامی که فرد آلوده تفس می کند و یا سرفه می کند بیماری توسط قطرات کوچک دهان یا بینی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و گسترش می یابد. فرد مقابل با استنشاق این قطرات یا لمس کردن سطوح آلوده و سپس لمس کردن دهان بینی یا چشم های خود آلوده می شوند. ضدعفونی مکرر دستها و پوشیدن دستگاه محافظ تنفسی از موارد محافظت از این ویروس است دارای اهمیت زیادی است

این وسایل محافظ یا ماسک ها بسیار مهم هستند و اگرچه نمی توانند از بروز همه گیری بیماری جلوگیری نمایند اما در پیشگیری نقش مهمی رادند. اگر فردی به عفونت مشکوک باشد می تواند تعداد قطرات ریز انتشار یافته در فرد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.چطور همه ی اینها به پلاستیک مرتبط است ؟

ماسک

ابن روزها بیشترین جستجوی محصول در جهان ماسک صورت است که می د انیم از پلاستیک ساخته شده است. بدلیل ویروس کرونا تقریبا کمبود ماسک در همه جا وجود دارد زیرا همه در تلاشتد حداقل یک نوع ساده را بدست آورند. .ماسک ها ی با کیفیت بالا که دارای دریچه ی تنفسی هستند تقاضای بیشتری نیز به همراه دارند. انواع محتلفی درماسک وجود دارد. ماسک دارای فیلترهای قابل تعویض و یا ماسک ساده. با این حال تمام این ماسک ها از ساده ترین تا پبشرفته ترین از پلیمر ساخته شده اند.

ماسک های صورت معمولا دارای چندین لایه عمدتا پلی پروپیلن PP هستند. زیرا میکرو فیبرهای پلی پروپیلن آبگریز دوستدار پوست و غیر حساس کننده NON-ALLERGIC هستند. وسایل محافظ گران قیمت تر که باعث بهتر و ایمن تر شدن فاصله ی صورت می شود بیشتر از پلی یورتان ساخته می شوند. نانو و میکرو فیبرفیلترهای با پلی اکریلونیتریل ساخته می شود.

نوارهای الاستیک برای چسباندن جعبه های حاوی فیلتر و پوشش های شفاف همه محصولات پلاستیکی هستند. تمام ماسک ها و فیلترهای ذره از پلاستیک ساخته شده اند و استانداردها عملکرد فیلتر را تصریح می کنند:

N100(99.97%)

N99 (99%)

N95 (95%) در ایالت متحده

برخی از استانداردهای تولید ماسک عبارتند از :

NIOSH-42CFR84 درآمریکا

EN143 و EN149 در اروپا

GB2626 در چین

AS/NZA1716 در استرالیا و نیوزلند

JMHLW-No.214,2018 در ژاپن

پلاستیک‌ ویروس کرونا

دیگر مزیت های ماسک

مزیت دیگر ماسک ها این است که از لمس دهان یا بینی با دست آلوده جلوگیری می کنند. همانطور که رسانه ها نیز می گویند اهمیت شستشوی مکرر دستها با صابون ومواد ضد عفونی کننده بسیار زیاد است. بعلاوه تجهیزات محافظتی مانند ماسک صورت نقش بسیار مهمی دیگری دارند. آنها با کاهش احتمال ابتلا به ویروس و همچنین جلوگیری از گسترش این فرصت را ایجاد می کند تا همزمان از بیماران معالجه شوند.

باید دانست که محصولات پلاستیکی از جمله ماسک نباید از بین بروند. بلکه باید جمع آوری و بازیافت شوند تا در رودخانه ها اقیانوس ها و جنگل های ما بعنوان زباله های پلاستیکی ظاهر نشوند.

پلاستیک و بازیافت

بعضی از پلاستیک ها ضایعات خطرناکی بشمار می آیند. ماسک های مورد استفاده در بیمارستان ها جزو ضایعات خطرناک محسوب می شوند. در این حالت بازیافت فیزیکی (که بطور معمول به معنی اکستروژن در حالت مذاب در دمای 180 درجه سانتی گراداست) می تواند یک روش ایمن برای دفع باشد.

پلاستیک ها از آنجا که برای توسعه پابدار مورد نیاز هستند دارای اهمیت اند و خاصیت هایی دارند که سایر مواد آن را ندارند. امروزه بسیاری از پلاستیک ها بازیافت و مجددا مورد استفاده قرار می گیرند. باید به جای ممنوع کردن آنها از آنها در جایی که در بهبود کیفیت زندگی ما نقش دارند با مسئولیت پذیری استفاده نماییم. و در صورت لزوم برای جلوگیری از شیوع بیماریهای مسری به طور ویژه در حال حاضر ویروس کرونا از آنها بهره ببریم.

پلیمر پلاست مولایی

خریدار انواع ضایعات پلیمری و پلاستیک