پلی اتیلن و افزایش تولید سیصد هزار تنی در کشور

رکورد تاریخی تولید آریا ساسول

به گزارش پلیمر پلاست مولایی بنقل از خبرگزاری تسنیم، امیرحسین بحرینی، مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرکت پلیمر آریاساسول در سال گذشته با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل در مجموع حدود یک میلیون و 800 هزار تن اتیلن و انواع پلی ‌اتیلن سبک و سنگین و C3+‌ تولید کرده است،‌ همچنین فروش محصولات نزدیک به 90 هزار میلیارد ریال بوده که رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد که از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است.

وی با بیان اینکه در سال 1398 بیش از 42 هزار میلیارد ریال سود خالص محقق شده، افزود: با توجه به کیفیت مناسب سود و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، هر ساله حدود 90 درصد سود خالص تقسیم  بین سهامداران توزیع می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر این دستاورد مهم که شرکت آریا ساسول رکورد تاریخی تولید در واحدهای پلی اتیلنی 300 هزار تنی کشور را به خود اختصاص داده افزود: واحد پلی اتیلن سنگین این شرکت در سال 1398 با تولید بیش از 386 هزار تن و واحد  پلی اتیلن سبک آن با 370 هزار تن ، رتبه های اول و دوم تولید پلی اتیلن کشور در طول سالیان گذشته را به خود اختصاص داده اند، که این امر نتیجه اجرای مجموعه پروژه های رفع گلوگاههای تولیدی، باز تعریف تعمیرات پیشگیرانه PM، به روزسانی تجهیزات و فرایندهای تولیدی در قالب تعمیرات اساسی مجتمع و  در نهایت آموزش کادر مدیریتی و تخصصی شرکت بوده است که منجر به حفظ روند تولید پایدار و بالاتر از ظرفیت طراحی شده طی 4 سال اخیر شده است.

افزایش سرمایه و سودآوری از اهداف آریاساسول

برنامه افزایش سرمایه دیگر موضوعی بود که بحرینی انجام آن را در دست بررسی عنوان کرد و گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری جدید موضوع افزایش سرمایه در دست بررسی است. که پس از نهایی شدن و  تصویب سهامداران از طریق سامانه کدال اطلاع ‌رسانی خواهد شد.

مدیرعامل آریاساسول در خصوص طرح های توسعه‌ای شرکت گفت: با هدف افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش و با توجه به حاشیه سود پلی اتیلن همچنین برخورداری از معافیت‌‌های مالیاتی، احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن با رویکرد مشابه‌سازی از واحد پلی‌اتیلن سنگین موجود در دستور کار ا‌ست.

بحرینی ادامه داد: تولید پلی اتیلن هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر، از اهداف تعریف شده برای واحد جدید است و راه‌اندازی این واحد جدید در سال 1401، درآمد، سودآوری و پایداری سودآوری شرکت برای سهامداران را تضمین می‌‌کند.

تولید مستمر با ظرفیت  1600 هزار تن تولید اتیلن و پلی­ اتیلن

وی افزود: شرکت پلیمر آریا ساسول با توجه به تشکیل شرکت به صورت Joint-Venture و ساختار سهامداری 50-50،  بین شرکت ملی پتروشیمی و ساسول آفریقای جنوبی با هدف تولید مستمر 1600 هزار تن تولید اتیلن و پلی اتیلن  تاسیس شد و به بهره برداری رسید.

تا قبل از اعمال تحریم­ها بین المللی که منجر به خروج ساسول آفریقای جنوبی از مشارکت شد تنها هدف تدوام تولید به اندازه ظرفیت طراحی بود که آن‌هم به نتیجه نرسید؛ در سال‌های اولیه ترک مشارکت از سوی ساسول نیز، بلاتکلیفی ناشی از خروج سرمایه گذار خارجی، برخی اختلافات میان سهامداران جدید از یک سو و تنگ تر شدن حلقه تحریم های بین المللی از سوی دیگر، نوساناتی را در کسب و کار سازمان ایجاد کرد، اما شرکت در پاییز سال 1395 با پیاده سازی سیستمی به نام نظام جامع برنامه‌ریزی اجرایی و با عنوان Performance Factory دوباره و این‌بار بسیار هدفمندتر از قبل در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت. علاوه بر تدوام تولید پایدار، برنامه­هایی جهت افزایش میزان تولید از طرق مختلف، تنوع بخشی به محصولات تولیدی و همچنین اجرای پروژ‌های توسعه ای با هدف نیل به سود 500 میلیون دلاری در افق 1403 شد.

رشد 52 درصدی فروش

وی به ارائه گزارشی از سود آوری شرکت طی سنوات گذشته به ‌خصوص تا  پایان سال مالی 1398 هم پرداخت و گفت: فروش محصولات شرکت در سال 1398 با رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل نزدیک به 90 هزار میلیارد ریال محقق شده. و از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده؛ در سال 1398 بیش از 42 هزار میلیارد ریال سود خالص تحقق یافته است. سودآوری شرکت به نرخ خوراک و قیمت محصولات بستگی دارد اما فکر می­کنم با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت، سودآوری شرکت نسبت به سال قبل کاهش جدی نداشته باشد و مناسب خواهد بود.

زمان عرضه اولیه

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان رشد سهم آریا از زمان عرضه اولیه تاکنون در بازار فرابورس گفت: از روز عرضه اولیه تا کنون ارزش سهام شرکت حدود 50 درصد رشد داشته و با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز و همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت تمام پیش‌بینی‌ها از آینده شرکت مثبت است.

تاثیر افزایش نرخ ارز

مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول در پاسخ به اینکه “تاثیر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری شرکت با توجه به اینکه درصد بالایی از درآمد حاصل از فروش محصولات آریاساسول به صورت ارزی است”، گفت: به طور کلی افزایش نرخ ارز اثر مثبت در سودآوری شرکت دارد. افزایش نرخ ارز به طور مستقیم موجب افزایش مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت می‌گردد. فروش صادراتی و بین مجتمعی و همچنین خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می‌گردند. از طرفی با توجه به مثبت بودن خالص دارائی­های ارزی شرکت، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز خواهد شد.

تحریم ها

بحرینی در پاسخ به پرسشی درباره وجود تحریم‌ها و راهکارهای برون ‌رفت از آن گفت: با توجه به توان فنی موجود در شرکت و انجام تعمیرات اساسی و موجودی قطعات مورد نیاز، ریسک آثار تحریم بر تولید به گونه‌ای مناسب مدیریت و  در حوزه صادرات و محدودیت‌های کلی نقل و انتقال ارز و عملیات بانکی بین المللی راهکارها و تمهیدات لازم جهت مدیریت ریسک این حوزه اتخاذ شده است.

وی با تاکید بر کیفیت مناسب سود حسابداری و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، پیش‌بینی کرد: تجربه سنوات قبل، تقسیم حدود 90 درصد سود خالص بین سهامداران بوده است.

پتروشیمی بعنوان صنعت سبز و حافظ محیط زیست

مدیرعامل آریاساسول در بخش دیگری از سخنان خود درباره بهداشت محیط زیست و مسئولیت اجتماعی گفت: در این حوزه اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده که موید آن کسب عنوان پر افتخارترین صنعت کشور در حفاظت از محیط زیست با دریافت پیاپی 3 نشان زرین صنعت سبز از سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در سال‌‌های 1396،  1397 و 1398 است. برای رسیدن به این مهم اقداماتی نظیر اجرای پروژه مهم ارسال گازهای خروجی احیای راکتور واحد الفین به مشعل مجتمع جهت جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و الگو بردای از این پروژه توسط سایر واحدهای الفینی کشور انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای نقشه راه بلند مدت شرکت در افق 1403 بهبود رویکردهای اجتماعی، ایمنی و زیست محیطی است، به اهم اقدامات برنامه‌ریزی شده در این راستا اشاره کرد و گفت: با اجرای سه طرح توسعه در حوزه بازیابی گازهای ارسالی به فلر،‌  بازیافت سی‌‌تری‌‌پلاس تبخیری در مرحله بارگیری کشتی،  توسعه روزافزون رویکردهای ابزار محور و رفتاری HSE با هدف به صفر رساندن شاخص نرخ حوادث قابل ثبت و تداوم حفظ جایگاه برتر شرکت به عنوان صنعت سبز و حافظ محیط زیست بخشی از این اقدامات است.

پیش بینی از روند تولید و صادرات با توجه به مشکلات ایجاد شده در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای محصولات دیگر سرفصلی بود که بحرینی درباره آن گفت: محصولات اصلی و عمده صادراتی ما پلی‌‌اتیلن سنگین گرید فیلم و پلی اتیلن سبک گرید فیلم است که محصولات پلی اتیلنی هم از نظر تقاضای بازار و هم قیمت‌ها شرایط بسیار خوبی دارند و هم اکنون قیمت‌‌ها در بازار جهانی رو به افزایش است و شرایط بازار محصولات شرکت بسیار امیدوار کننده و مناسب ارزیابی می‌شود.

پلی اتیلنپلیمر پلاست مولایی 

تامین کننده انواع پلی اتیلن