PVC خرداد ماه ۹۹

به گزارش پلیمرپلاست مولایی بنقل از انجمن صنایع پلاستیک و پلیمر استان اصفهان: در فضای سیاسی اجتماعی ایران معاصر خرداد ماه همواره آبستن حوادثی بس تاثیر گذار و جریان ساز بوده است حوادثی که ناخود آگاه مخاطب را با نام بردن از روز واقعه به یاد آن حادثه می اندازد. شاید اگر برای معاملات پی وی سی نیز تاریخ نگاری و ثبت وقایع صورت پذیرد مسلما ۷ خرداد ۹۹ و رقابت نزدیک به ۸۰ درصدی برای خرید پی وی سی در بورس کالا، روز فوق را  به عنوان یکی از روزهای تاریخی این صنعت جاودانه می کند که با اعمال نظر بازرسی بورس کالا و ابطال کل معاملات این روز آمار و عملکرد این لکه ننگ برای خریداران پی وی سی از سایت بورس کالای ایران حذف شد و عرضه های این روز به هفته بعد موکول شد.

با ابطال معاملات در هفته اول خرداد پرونده معاملات پی وی سی، این ماه با ۴۱ معامله به ارزش ۵۳۱ میلیارد تومان در بورس کالا به شرح زیر بسته شد. یادآوری این نکته شاید خالی از لطف نباشد که ارزش ریالی معاملات پی وی سی در فروردین ۲۵۰ میلیارد تومان و در اردیبهشت امسال۴۷۰ میلیارد تومان بوده است.

درخرداد، جمعا ۳۹۶۰۵ تن پی وی سی در۶ گرید عرضه شد که برای عرضه های فوق ۷۰۰۸۸ تن تقاضا معادل ۱۷۷ درصد عرضه ها ثبت شد. در این میان ۳۹۶۰۵ تن پی وی سی معادل ۱۰۰ درصد عرضه ها با رقابتی معادل ۱۲۸ میلیارد و ۵۶۶ میلیون تومان با میانگین ۳۲ درصد معامله شد. نتیجه آنکه در مقایسه با اردیبهشت رفتار خرید خریدارن هیجانی تر بود؛ بطوریکه با کاهش میانگین درصد تقاضا  میانگین رقابت ها بیشتری شده است.

خبر خوب ماه برای تزریق کاران پی وی سی

با راه اندازی مجدد واحد ۶۰۰ پتروشیمی آبادان و ایجاد امید برای برگشت  این پتروشیمی به مدار تولید با پیش بینی تولیدی معادل ۴۷۸۵۰ تن درسال در هفته آخر خرداد ۲۵۰ تن گرید ۵۷ به صورت سلف عرضه شد که این خبر بیش از همه برای تزریق کاران بخصوص تولید کنندگان اتصالات پی وی سی شیرین است هر چند که کیفیت مواد عرضه شده توسط پتروشیمی آبادان در سالهای اخیر همواره مورد اعتراض مصرف کنندگان بوده است و مشکلات کیفی همچون رطوبت بسیار بالای مواد تحویلی به مشتری که مصداق کم فروشی است با  تلرانس وزن بالا در بسته بندی محصول که گاهی تا ۱۰ کیلوگرم در پاکت های یک پالت میرسد. به این موارد اضافه کنیم در کنار بی برنامه بودن و تاخیر در تحویل مواد اولیه از دیگر مشکلات این پتروشیمی است که امید است با راه اندازی مجدد این موارد برای همیشه مرتفع گردد.

گرید ۶۵ بر روی شیروانی داغ

گرید ۶۵ به عنوان گرید عمومی و همیشه در دسترس بازار این روزها آنچنان ملتهب است که بر خلاف قیمت پایه آن که معمولا پایین ترین قیمت در میان گرید های پی وی سی است، قیمت میانگین معاملات آن در خرداد ماه بر اثر رقابت زیاد خریدارن به عدد ۱۳۴۹۸۷ ریال رسید؛ این در حالی است که قیمت میانگین کل پی وی سی ها ۱۳۴۱۱۴ ریال بوده است و این یعنی گرید ۶۵ با تخصیص ۸۵ درصد عرضه ها یعنی ۳۳۷۶۵ تن به  خود ۸۷۳ ریال بالاتر از قیمت میانگین معاملات در بورس کالا خرید شده است.

نکته قابل ذکر دیگر در مورد گرید ۶۵ نسبت عرضه تحویل فوری به سلف است که پتروشیمی ها با عرضه ی ۱۱۲۲۰ تن معادل ۳۳ درصد به صورت تحویل فوری و عرضه‌ی ۲۲۵۴۵ تن به صورت سلف علی رغم رعایت کف عرضه، بازار را همچنان در کمبود مواد تحویل فوری قرار دادند هرچند که در هفته آخر زمان تحویل فروش های سلف گرید ۶۵ به زیر یکماه کاهش پیدا کرد.

روند هفتگی معاملات

دلار نیمایی که در هفته آخر اردیبهشت به عدد ۱۴۱۳۶۱ ریال رسیده بود در خرداد ماه کار خود را با ۱۴۹۳۶۹ ریال آغاز کرد و در هفته آخر با عدد ۱۵۶۸۷۰ ریال به کار خود پایان داد. با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد در روزهای پایانی خرداد که بالاترین عدد ثبت شده برای این ارز است و این مسئله نیز جزء حوادث قابل ثبت در حافظه اقتصادی ایرانیان برای خرداد است افزایش قیمت دلار نیمایی برای فعالین بازار در هفته های آتی دور از ذهن نیست.

قیمت جهانی با کاهش موقت اثرات بیماری کرونا و افزایش تقاضا نیز چهره افزایشی به خود گرفت و برای مثال قیمت جهانی گرید ۶۵ که در هفته اول ۶۰۷ دلار بود در هفته آخر ماه به عدد ۶۹۳ دلار رسید، بیشترین افزایش نرخ در هفته پایانی معادل ۴۹  دلار اتفاق افتاد.

میانگین عرضه ها در این ۴ هفته، روی ۹۹۰۰ تن بسته شد که از این میان ۱۵۴۹۹ تن، معادل ۳۹ درصد به صورت تحویل فوری و ۲۴۱۰۶ تن معادل ۶۱ درصد به صورت سلف عرضه شدند.

صرف نظر از ابطال معاملات در هفته اول در هفته دوم با تقاضایی معادل ۲۰۱ درصد به طور میانگین ۴۴ درصد رقابت و هفته سوم با ۱۴۴ درصد تقاضا به طور میانگبن ۱۹٫۵ درصد رقابت و هفته آخر با ۱۷۰ درصد تقاضا شاهد ۳۱ درصد رقابت بودیم که ترس از آینده نامعلوم و رفتار هیجانی خریداران مهمترین عامل در اجرای این  روند بودند.

تقسیم بندی گریدها

علاوه بر رقابت های زیاد و غیر منطقی خریدارن که بدترین اتفاق بازار پی وی سی در خرداد ماه بود، به نظر نگارنده دور زدن انجمن ملی پلیمر توسط وزارت صمت در قضیه مشخص نمودن گرید های مصرفی (که در صورت اجرای صحیح یک کار اصولی است) با رویه سابق یعنی نظرخواهی از بخش خصوصی و تصمیم گیری  پشت اتاق های در بسته از دیگر اتفاقات تلخ این ماه بود. بطوریکه در هفته پایانی خرداد دسته بندی جدیدی در سایت بورس کالا  احتمالا ناشی از ابلاغ وزارت صمت برای پی وی سی ها  به اجرا گذاشته شد، که گرید های پی وی سی را در ۴ دسته به صورت

 • لوله و اتصالات
 • پزشکی ،
 • سیم و کابل
 • و امولسیون

تقسیم بندی کرده است و مثلا با تخصیص گرید اس ۶۰  با عنوان گرید پزشکی به شرکت های دارویی باعث نگرانی تزریق کاران در صورت عدم اجرای تعهدات پتروشیمی آبادان را موجب شده است و یا مشخص نیست تولید کنندگان کفش، دیوارپوش، صفحه فومیزه، پروفیل درب و پنجره، شیلنگ، واتر استاپ، روکش و ورق دکوراتیو، نوار و لبه و … کجای این دسته بندی قرار دارند.

 همچنین برای اولین بار کاهش سهمیه‌ی شرکت هایی که معاملات پاییز سال گذشته خود را در سامانه جامع تجارت و طرح افق وارد نکرده بودند نیز از اتفاقات خرداد ماه سال جاری بود.

پیشنهاد اجرایی

به نظر نگارنده  مطابق نسخه ماه قبل راه حل منطقی و فوری برای کاهش التهاب بازار برگشتن اعتماد و آرام کردن جو روانی بازار توسط ریش سفیدان صنعت پی وی سی در پایین دست به بازار است که جز با همکاری و همیت همه بازیگران بازار امکان پذیر نیست. لذا راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

 • آرام کردن جو بازار با پرهیز از انجام هرگونه راهکار پلیسی و بگیر و ببند
 • فشار به پتروشیمی ها برای عرضه نقدی بیشتر (حداقل ۶۰ درصد تحویل فوری )
 • توقف فروش نقدی اعتباری پتروشیمی اروند برای سه ماه یا تا زمان آرام شدن بازار و فروش صرفا به صورت نقدی مانند سایر پتروشیمی ها
 • همگرایی ذینفعان در صنایع پایین دست و ایجاد یک کمپین برای مشخص کردن سقف رقابت برای عرضه های سلف بین خود بدون  اتکا یا مراجعه به بالا دست یا حاکمیت  (مثلا همه تعهد بدهند ۵ درصد برای سلف ها رقابت کنند) که این کار بر روی کاهش رقابت  برای عرضه های نقدی نیز اثر میگذارد. ریش سفیدان در صنایع پایین در ایجاد این همگرایی نقش مهمی دارند.
 • ایجاد سقف رقابت با توجه به اختلاف دلار نیمایی و صرافی در بورس برای معاملات ( تا اواسط سال ۹۷ و قبل از خروج آمریکا از برجام که دلار تقریبا تک نرخی بود سقف رقابت در بورس ۲۰ درصد بود)
 • ایجاد کمیته رگولاتوری با مشارکت همه ذینفعان زیر چتر انجمن ملی جهت رصد بازار و دسترسی به ریز اطلاعات با پشتوانه اجرایی اتاق بازرگانی و شورای گفتگو و ضمانت اجرایی نزد نهاد های نظارتی و قوه قضاییه

دیگر پیشنهادات

 • تیم رگولاتوری علاوه بر معاملات مواد درباره کیفیت محصول نهایی و سایر شرایط روز بازار نیز می‌تواند به این صنعت کمک کند.
 • پیروی از الگوهای موفق کشورهای هم فرهنگ مانند ترکیه و ایجاد هزینه برای تولید کننده نما و دروغگوی صنفی
 • حرکت به سمت بازار آزاد و بدون رانت و قیمت گذاری مواد اولیه با نرخ دلار بازار آزاد منهای ۵ درصد فوب خلیج فارس
 • اجرای قراردادهای پرمیوم یا آتی توسط انجمن های ذینفع

پی وی سی پتروشیمیپلیمر پلاست مولایی

تامین کننده انواع مواد پلیمری و مواد اولیه پلاستیک